NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

?Hortensjowy zawrót głowy? we Wrocławiu

Hortensja-newgreenSpośród kwitnących krzewów ozdobnych, w drugiej połowie lata w ogrodach zaczynają królować hortensje. Choć te efektowne krzewy liściaste zakwitają znacznie wcześniej ? niektóre gatunki już w czerwcu – to na pierwszy plan wybijają się zwykle dopiero teraz, gdy większość krzewów ogrodowych kończy swoje kwitnienie. W ogrodach parkach oraz zieleni miejskiej chętnie uprawianych jest kilka gatunków hortensji ? najpopularniejsze z nich to hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ? bezsprzecznie najpopularniejszy gatunek hortensji, duża popularnością cieszy się również hortensja bukietowa, zwana wiechowatą (Hydrangea paniculata) i hortensja drzewiasta, nazywana też krzewiastą (Hydrangea arborescens). Znacznie mniej popularne, ze względu na większą wrażliwość na niskie temperatury,  są hortensja piłkowana (ząbkowana) (Hydrangea serrata), hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), hortensja kosmata (Hydrangea aspera), hortensja Sargenta (Hydrangea aspera subsp. sargentiana) a także hortensja otulona (Hydrangea involucrata). Wśród hortensji znajdziemy również pnącze ogrodowe ? hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris).

Hortensje-w-ogrodzie-botanicznym-we-Wrocławiu-newgreen

 

Różnią się one od siebie siłą wzrostu, kształtem i kolorem kwiatostanów – w zależności od gatunku i odmiany (a także? odczynu gleby!) kwiaty przybierają rozmaite odcienie różu, czerwieni, fioletów, mogą być też niebieskie, białe, zielone lub kremowo żółte. Różna jest też wrażliwość na mrozy, a także wymagania pielęgnacyjne poszczególnych gatunków (należy zwrócić szczególną uwagę na terminy cięcia konkretnego gatunku hortensji, gdyż przycięte w nieodpowiednim czasie mogą nie zakwitnąć). Natomiast wszystkie gatunki hortensji łączą okazałe, dekoracyjne kwiatostany, które jeszcze po przekwitnięciu długo zdobią rośliny (aż do nadejścia mrozów). Istotną zaletą hortensji jest fakt, że najlepiej czuje się ona w półcieniu, czyli w tych miejscach ogrodu, w których większość krzewów ozdobnych nie chce obficie kwitnąć. Niezależnie od gatunku, hortensje są roślinami niezwykle dekoracyjnymi i ? jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko – stosunkowo łatwymi w uprawie, praktycznie wolnymi od szkodników i chorób. Dlatego też warto znaleźć miejsce dla tej rośliny w swoim ogrodzie.

Hortensje-newgreen

 

W najbliższą niedzielę – 24 sierpnia – mieszkańcy Wrocławia będą mieli okazję przekonać się o bogactwie gatunków i odmian hortensji, a także ich walorach dekoracyjnych. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na ?Hortensjowy zawrót głowy?, czyli spacer po ogrodzie ?tropem? hortensji. Zwiedzających oprowadzać będzie opiekunka wrocławskiej kolekcji hortensji ? będzie więc okazja, aby podpytać o tajniki uprawy i pielęgnacji poszczególnych gatunków tych pięknych i popularnych krzewów.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00, po spacerze organizatorzy zapraszają na kiermasz hortensji.

A tych, którzy nie planują w najbliższym czasie wizyty we Wrocławiu zachęcam do wizyty w parkach bądź innych ogrodach botanicznych, aby móc obejrzeć okazy hortensji w pełni rozkwitu ? może zachęcie Was do posadzenia tej efektownej rośliny w ogrodach przydomowych.

 

Friedensreich Hundertwasser - ?król o pięciu skórach?
Zalipiańskie malowanki
Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii
Friedensreich Hundertwasser - ?król o pięciu skórach?
Zalipiańskie malowanki
Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii