NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Jak wybrać miejsce na kuchnię ogrodową

kuchnia w ogrodzie, newgreen.pl, zabudowany grill w kuchni ogrodowej

Planując zakładanie ogrodu, zazwyczaj wyobraźnia podsuwa nam obrazy bujnej zieleni,   bajecznie kolorowych kompozycji kwiatowych oraz trawników pięknych jak perski dywan. Często jednak zapominamy o funkcjach jakie ogród powinien pełnić. Dobrze zaprojektowany ogród zachęca do spędzania w nim wolnego czasu nie tylko na kontemplacji kompozycji roślinnych. Jedną z podstawowych funkcji ogrodu przydomowego jest stworzenie przestrzeni do letniego biesiadowania, które najprzyjemniejsze jest w pobliżu kuchni ogrodowej. W obecnych czasach letnia kuchnia to już nie metalowy grill i plastikowe krzesełka. Dziś w naszym ogrodzie możemy stworzyć w pełni funkcjonalną kuchnię, w której przygotowanie nawet najbardziej wyrafinowanych posiłków będzie czystą przyjemnością.

Wybór miejsca na kuchnię ogrodową

W pierwszej kolejności zajmijmy się wyborem odpowiedniego miejsca dla naszych ogrodowych dokonań kulinarnych. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Usytuowanie kuchni ogrodowej w dużej mierze będzie zależało od wielkości i kształtu działki oraz od projektu całego ogrodu. Profesjonalny architekt krajobrazu na pewno zadba o wydzielenie właściwego miejsca na ten cel, jeśli jednak planujemy urządzić je sami musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

projektowanie kuchni w ogrodzie, newgreen.pl

Fot. www.fire-magic.co.uk

  • Usytuowanie kuchni ogrodowej względem domu oraz miejsca biesiadowania musi być takie, aby dym nie dostawał się do wnętrza domu (ani naszego ani sąsiadów!), a także nie przeszkadzał biesiadnikom. Powinniśmy więc uwzględnić kierunek dominujących wiatrów. Dym nie może również być skierowany na nasze rośliny ogrodowe, gdyż zbyt ciepłe powietrze może je łatwo uszkodzić.
  • Ile miejsca przeznaczyć na kuchnię ogrodową? Zanim odpowiemy na to pytanie zastanówmy się co ma się w niej znaleźć. Obecnie niemal standardem, poza samym grillem, są szafki ogrodowe na niezbędne naczynia, zlew, a także blat roboczy. Jednak możemy ją wzbogacić o wędzarnię, piec do pizzy, niewielką lodówkę, czy nawet zmywarkę, przeznaczoną do ogrodów. Grill ogrodowy również może zajmować mniej lub więcej miejsca, wolnostojące grille opalane węglem będą wymagały mniejszej przestrzeni, niż grille gazowe do zabudowy, te jednak oferują duży komfort podczas przyrządzania posiłków na wolnym powietrzu.
kuchnie do ogrodu, newgreen.pl

Fot. www.visualremodeling.com

  • W letniej kuchni warto zadbać o dostęp do wody i prądu. Zdecydowanie zwiększy to wygodę pracy w kuchni, zaś oświetlenie umożliwi użytkowanie jej także po zmroku. Im bardziej kuchnia ogrodowa będzie oddalona od budynku, tym wyższe będą koszty doprowadzenia do niej instalacji.
  • Przyrządzając posiłki na świeżym powietrzu będziemy czasem potrzebowali przyborów czy składników z naszej kuchni domowej, dlatego też warto rozważyć, czy zbytnie oddalenie kuchni ogrodowej od budynku mieszkalnego jest zasadne. Oczywiście przed takim dylematem stają tylko właściciele dużych ogrodów. Powinni oni pamiętać, że im mniej rozbudowana i gorzej wyposażona jest kuchnia letnia, tym bliżej domu powinna się ona znajdować. Z kolei posiadacze małych ogrodów powinni zadbać o to, aby komunikacja między domem, a kuchnią ogrodową była jak najłatwiejsza ? unikajmy więc wąskich krętych ścieżek, czy stromych schodów.
letnia kuchnia, newgreen.pl

Fot. www.visualremodeling.com

  • Musimy również uwzględnić wystawę miejsca, które chcemy przeznaczyć na kuchnię ? jego usytuowanie względem stron świata. Nasza przestrzeń robocza powinna być dobrze oświetlona, unikajmy więc zimnych i zacienionych miejsc, na przykład przy północnych ścianach domu. Pamiętajmy też jednak, iż w upalne dni ciężko będzie nam pracować w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej więc zlokalizować ogrodową kuchnię w miejscu lekko zacienionym, na przykład przez rozłożyste drzewo o ażurowej koronie.
  • Niezależnie od stopnia nasłonecznienia miejsca na kuchnię, warto zamontować nad nią zadaszenie (trwałe, bądź czasowo montowane), lub chociaż ustawić wystarczająco duży parasol ogrodowy. Wówczas nieoczekiwany deszcz nie będzie oznaczał końca przyjęcia. Często kuchnię w ogrodzie łączy się z altaną, dzięki czemu możemy korzystać z niej niezależnie od pogody.
grille ogrodowe, newgreen.pl

Fot. www.fire-magic.co.uk

  • Istotna jest również podłoga w naszej kuchni. Utwardzona nawierzchnia jest tu koniecznością. Podłoże musi być stabilne i suche, nawierzchnia nie może być śliska, powinna też być łatwa w czyszczeniu.
  • Jeżeli planujemy założenie w ogrodzie warzywnik lub zielnik, warto umieścić go w niedużej odległości od kuchni letniej. Szczególnie cenny będzie stały dostęp do świeżych ziół ? przydadzą się one nie tylko do przygotowywania dań głównych, ale również deserów i koktajli. Ciekawe efekty daje wkomponowanie zielnika w projekt naszej kuchni, na przykład w formie oryginalnego zielnika pionowego, który poza funkcją użytkową stanowi niebanalną ozdobę kuchni ogrodowej.

 

Projekt balkonu w dwóch wariantach, Kraków
Koncepcja modernizacji parku kultury w Powsinie
Projekt placu przed muszlą koncertową
Projekt altany ogrodowej w stylu orientalnym
Style ogrodowe cz. 7. Ogród naturalistyczny
Koncepcja rozbudowy tarasu przy domu jednorodzinnym, Wrocław
Od czego zacząć projektowanie ogrodu?
Projekt ogrodu przydomowego, Poznań
Kuchnia w ogrodzie czyli nowoczesne grillowanie
Dwie koncepcje małego ogrodu miejskiego, Warszawa
Projekt altany ogrodowej w stylu orientalnym
Projekt domku ogrodowego w dwóch wariantach
Style ogrodowe cz. 1. Ogród angielski
Style ogrodowe cz. 3. Ogród śródziemnomorski
Style ogrodowe cz. 6. Ogród nowoczesny
Projekt nowoczesnego ogrodu przydomowego, Łódź