NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Które krzewy ozdobne przycinamy po wiosennym kwitnieniu

forsycjaKrzewy kwitnące wiosną powoli przekwitają. Aby w przyszłym roku ponownie zachwyciły nas ich kwiaty, już teraz powinniśmy o to zadbać. Wiele ozdobnych krzewów obficiej kwitnie, jeśli je regularnie przycinamy,  zachowują też lepszy pokrój i dłużej żyją. Oczywiście tak się dzieje pod warunkiem, że zabieg ten wykonujemy prawidłowo.

 

Krzewy kwitnące wiosną zawiązują pąki latem poprzedniego roku, najwięcej na młodych pędach (tegorocznych lub 2-3-letnich), dlatego też nie należy zwlekać z ich przycięciem. Najlepiej, jeśli zrobimy to tuż po przekwitnięciu lub kiedy kwiaty zaczną tracić swoją dekoracyjność. Zbyt późno przycięte mogą nie zdążyć zawiązać pąków na nowych pędach, przez co w przyszłym roku zakwitną słabo, bądź wcale.

jak prawidłowo ciąć gałązki

A. cięcie właściwe (odpowiedni kąt i oddalenie od pąka) B. cięcie pod zbyt dużym katem C. cięcie za blisko pąka D. cięcie za wysoko. Rys. Agata Zambrzycka

Krzewy kwitnące wyłącznie na pędach zeszłorocznych powinniśmy przycinać każdego roku, aby pobudzić roślinę do wytworzenia jak największej ilości pędów, na których następnej wiosny pojawią się kwiaty. Tego zabiegu nie musimy natomiast wykonywać każdego roku w przypadku gatunków kwitnących na pędach zeszłorocznych i starszych ? w ich przypadku zaleca się cięcie co 2-3 lata.

Pędy, na których znajdowały się kwiaty, przeważnie skraca się o 1/2 – 1/3 ich długości, wykonując cięcie nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Dzięki temu nowe pędy będą rosły na zewnątrz krzewu, zapewniając ładny pokrój i nie zagęszczając nadmiernie krzewu w środku. Pamiętajmy też o prawidłowej odległości miejsca cięcia od pąku (około 0,5-1 cm nad nim) oraz właściwym nachyleniu rany. Zabieg ten wykonujmy wyłącznie w dni suche, używając ostrych i czystych narzędzi.

 

Do krzewów, które możemy przyciąć tuż po wiosennym kwitnieniu, należą:

Forsycja (Forsythia). Pomimo, iż jest to jeden z najpopularniejszych u nas krzewów, często bywa on nieprawidłowo przycinany. Forsycja rosnąca w sposób naturalny, nieprzycinana, kwitnie tylko na końcówkach pędów. Z kolei zbyt silnie cięta wypuszcza długie pędy odroślowe z niewielką ilością pąków kwiatowych. Aby obficie kwitła, należy skrócić o około 1/2 – 2/3 długości tylko te pędy, na których znajdowały się kwiaty.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Migdałek trójklapowy Fot. calphotos.berkeley.edu

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) kwitnie na jednorocznych pędach, dlatego też po przekwitnięciu skracamy jego pędy do 1/3 ich długości.

Wrzośce (Ericea). Zaraz po przekwitnięciu usuwamy cały kwiatostan.

Wierzba iwa (Salix caprea)  kwitnie na jednorocznych pędach, dlatego też zaraz po przekwitnięciu należy pędy silnie skrócić, pozostawiając 3-4 zdrowe pąki na każdym z nich.

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum). W razie potrzeby możemy po przekwitnięciu skrócić pędy, na których rozwinęły się kwiaty o 1/3 długości. Pędy starsze (czteroletnie), słabiej kwitnące, przycinamy nisko przy ziemi.

Szczodrzeńce i żarnowce (Cytisus). Jeśli krzewy te zaczęły słabiej kwitnąć, lub nadmiernie się rozrosły, możemy je przyciąć po przekwitnięciu, skracając o 1/3 ? 1/2 pędy kwiatowe. Należy natomiast unikać cięcia starego drewna, gdyż ten gatunek źle to znosi.

Tawuły kwitnące wiosną, jak tawuła van Houtta (Spiraea vanhouttei), tawuła wczesna (Spiraea arguta), czy tawuła szara (Spiraea cinerea), możemy przyciąć po przekwitnięciu kwiatów. Skracamy pędy o około 1/3 ich długości. Aby utrzymać ładny pokrój rośliny, unikajmy przycinania młodych pędów, wyrastających u podstawy krzewu.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

Krzewuszka cudowna Fot. calphotos.berkeley.edu

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) najobficiej kwitnie na młodych pędach, dlatego też zaraz po przekwitnięciu warto skrócić pędy (szczególnie odmianom silnie rosnącym), zaś te najstarsze wyciąć zupełnie.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)  zawiązuje kwiaty na wierzchołkach pędów jednorocznych. Jego cięcie polega głównie na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu roślina w przyszłym roku obficiej kwitnie, jednak gatubnek ten dobrze znosi cięcie i po przekwitnięciu możemy go przyciąć silniej.

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora) kwitnie wiosną na pędach zeszłorocznych, więc po przekwitnięciu możemy go przyciąć, skracając kwitnące pędy nawet o 2/3 ich długości. Gatunek ten dobrze znosi cięcie ? zapewni ono nie tylko obfite kwitnienie w przyszłym sezonie, ale także ładny pokrój.

Karagana syberyjska (Caragana arborescens) to gatunek o silnym wzroście, na szczęście dobrze znoszący cięcie, nawet radykalne. W razie potrzeby, po przekwitnięciu, możemy skrócić jej pędy o 1/3 – 1/2 ich długości, a nawet więcej.

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium). Pomimo iż regularne cięcie nie jest potrzebne, mahonia dobrze znosi ten zabieg. Przeprowadzamy go po przekwitnięciu, skracając pędy o 1/3.

 

Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych
Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego
Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych
Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego