NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Style ogrodowe cz. 3. Ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Idealny dla wielbicieli słonecznego południa Europy, którzy w ogrodzie planują raczej wypoczywać niż pracować. Ogród śródziemnomorski to doskonałe miejsce na leniwy relaks w otoczeniu  pachnących ziół i kwitnących pnączy. Wypoczynkowi sprzyja charakterystyczna dla tego typu ogrodów mała architektura: zacienione tarasy, przewiewne altany z rozrzuconymi poduchami i hamakami. Ogród w stylu śródziemnomorskim stanie się fragmentem słonecznej Grecji czy Hiszpanii tuż za progiem naszego domu.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Wygodne meble zapraszają do chwili wytchnienia na słońcu. Fot. Renata Piekarniak

Aby stworzyć taką enklawę południa musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad: przede wszystkim pamiętajmy, że tego rodzaju ogród wymaga miejsc silnie nasłonecznionych, pięknie komponuje się z terenami otwartymi, w sąsiedztwie pól, łąk. Jednak można go z powodzeniem urządzić również na niewielkiej powierzchni, nawet w małym, miejskim ogródku przydomowym, oddzielając się od otoczenia kamiennym murem bądź ścianą pnączy. Ogród w stylu śródziemnomorskim możemy z powodzeniem założyć na terenie płaskim, jednak różnice terenowe stanowią dodatkowy atut, który można wykorzystać tworząc tarasy i wkomponowane w nie strumyki.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Niewielkie podwórko przekształcone w cienistą oazę. Fot. Renata Piekarniak

Ogród śródziemnomorski to połączenie barwy i przestrzeni, dominować w nim powinny kolory pastelowe, naturalne i ciepłe. Podstawowymi barwami będą:  pomarańczowa, żółta, biała i błękitna, jednak warto przełamać je jaskrawymi dodatkami i kwietnymi plamami w odcieniach czerwieni, fioletu i różu. Jasna płaszczyzna kamiennych nawierzchni powinna kontrastować z intensywną zielenią roślin i barwami kwiatów. Nawierzchnie mają kojarzyć się z wyschniętą ziemią, charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego, stosujmy więc piaskowiec, jasne kamienie, wapień lub terakotę stylizowaną na motywy antyczne, a także jasny żwir (do ogrodów, projektowanych w tym stylu doskonale pasują rabaty żwirowe).  Ważnym dodatkiem są rozmaite wazy, donice, skrzynki na zioła i kwiaty ? najlepiej gliniane, terakotowe, ceramiczne lub z drewna. Gliniane donice warto ustawić na schodach, tarasach lub zatopić w zieleni, tak, aby stwarzały wrażenie lekkiego nieładu.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Ściany domu ozdobione mnóstwem doniczek z kwitnącymi kwiatani – to częsty widok w klimcie śródziemnomorskim. Fot. Renata Piekarniak

Typowym motywem, jaki możemy spotkać w śródziemnomorskich patio, są małe doniczki z bujnie kwitnącymi roślinami, ustawione na okiennych parapetach, lub wręcz porozwieszane na ścianach domów. Uzupełnieniem gliny i kamienia będą barwne tkaniny wykorzystane jako płachty zacieniające, parasole czy wygodne poduchy. Małą architekturę w ogrodzie śródziemnomorskim możemy wykonać też z betonu – murek betonowy, pomalowany na kolor błękitny, żółty lub pomarańczowy będzie świetnie wyglądał w ogrodzie w tym stylu.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Regularny basen otoczony pelargoniami. Ochłody dostarcza niewielka fontanna. Fot. Renata Piekarniak

Wiele roślin typowych dla klimatu śródziemnomorskiego niestety nie przetrwa w naszych warunkach klimatycznych. Decydując się na posadzenie lawendy, hibiskusa, wisterii czy cedra pamiętajmy, że są to rośliny bardzo delikatne, które nawet w najcieplejszych rejonach Polski wymagać będą troskliwej opieki, osłoniętych miejsc oraz zimowego okrycia. Niemniej wiele, spośród roślin rosnących w naszym klimacie, doskonale pasuje do tego typu ogrodu, a część z nich świetnie imituje swoich śródziemnomorskich kuzynów. Istotnym elementem ogrodów śródziemnomorskich są drzewa i krzewy zimozielone.

Zasadźmy więc kolumnowe odmiany jałowca czy cyprysika (pokrojem przypominać będą cyprysy), świetnie komponują się też sosny (wybierzmy te, przypominające śródziemnomorskie pinie). W cieplejszych rejonach naszego kraju możemy również pokusić się o cedr atlacki.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Z intensywną zielenią roślinności doskonale komponują się jasne płyty nawierzchni i biała pergola. Fot. Renata Piekarniak

W ogrodzie śródziemnomorskim nie może zabraknąć pnączy, i kwitnących krzewów. Charakterystyczne są zwłaszcza róże i hortensje, doskonale komponuje się też oliwnik (odpowiednio poprowadzony pokrojem i kolorem liści przypominać będzie drzewko oliwne). W cieplejszych rejonach Polski możemy pozwolić sobie na zasadzenie hibiskusa czy budlei. Dobrze wkomponują się też zimozielony bukszpan i perowskia (ta ostatnia, podobnie jak szałwia lekarska, z powodzeniem zastąpi kapryśną u nas lawendę). Pnącza to przede wszystkim winorośl – w końcu to w basenie Morza śródziemnego powszechnie uprawia się winorośl. Możemy poprowadzić ją po drewnianych pergolach bądź puścić po kamiennym murze, okalającym nasz ogród. Pięknie zakwitnie też wiciokrzew, wisteria, powojnik, milin czy pnące róże, które oplatając powierzchnie wertykalne stworzą wspaniałe barwne ściany.

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Zioła w donicach to nieodzowny element ogrodów śródziemnomorskich. Fot. Agata Zambrzycka

Bardzo ważnym elementem ogrodu śródziemnomorskiego są wonne zioła. Posadzone w skrzyniach i donicach lawenda, szałwia, majeranek, bazylia, tymianek, oregano i rozmaryn nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd i aromat. Spośród bylin i roślin jednorocznych nie zapomnijmy o juce, czyśćcu wełnistym, kostrzewie sinej, gazanii, cynii i szarłatach. Nie może też zabraknąć donic z pelargoniami, oleandrami, mirtem, rozmarynem, wawrzynem, akantem czy pnącą bugenwillą (wymagają one przenoszenia na zimę do chłodnych pomieszczeń).

Ogród śródziemnomorski, newgreen.pl

Kamienne płyty w dwóch kolorach ułożone w charakterystyczny wzór. Fot. Renata Piekarniak

Pielęgnacja ogrodu śródziemnomorskiego jest dość łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy ani wysiłku. Musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu i odżywianiu roślin, a także o tym, aby przed nadejściem mrozów okryć lub przenieść do pomieszczeń co wrażliwsze gatunki.

A gdy już nawodnimy nasz śródziemnomorski ogród możemy spokojnie rozłożyć na zacienionym tarasie miękkie poduchy, zaprosić przyjaciół i oddać się iście śródziemnomorskiemu lenistwu przy kieliszku czerwonego (włoskiego, oczywiście!) wina.

 

Projekt ogrodu przy domu letniskowym na Mazurach
Projekt altany ogrodowej w stylu orientalnym
Projekt nowoczesnego ogrodu miejskiego, Warszawa
Koncepcja rozbudowy tarasu przy domu jednorodzinnym, Wrocław
Od czego zacząć projektowanie ogrodu?
Projekt ogrodu przydomowego, Poznań
Projekt ogrodu na długiej wąskiej działce, Bodzentyn
Projekt małego ogrodu przy domu szeregowym, Wadowice
Kupujemy rośliny do ogrodu
Projekt ogrodu przy domu szeregowym, Radom
Projekt placu przed muszlą koncertową
Projekt ogrodu na działce letniskowej, Radom
Ogród łatwy w utrzymaniu
Koncepcja rozbudowy tarasu przy domu jednorodzinnym, Wrocław
Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie
Projekt ogrodu przy domu jednorodzinnym, Tarnów