Podczas projektowania kuchni na wolnym powietrzu obowiązują takie same zasady ergonomii jak podczas projektowania kuchni w domu. Mimo tego, że nie jesteśmy ograniczeni ścianami, nie powinniśmy projektować zbyt dużych odległości pomiędzy poszczególnymi sekcjami kuchni, gdyż utrudni nam to gotowanie. Im mniej kroków musimy wykonać, by np. dostać się od lodówki do zlewozmywaka, czy od blatu roboczego do grilla, tym szybciej będziemy mogli wykonać nasze kuchenne prace. Z drugiej jednak strony musimy zapewnić sobie odpowiednio dużą przestrzeń roboczą, która umożliwi nam wygodną pracę.
W fachowej literaturze, a nawet w internecie, bez trudu można znaleźć wiele informacji na temat optymalnego rozmieszczenia sprzętów kuchennych oraz odległości, jakie należy między nimi zachować.
Zaczynając projektować letnią kuchnię, na początku zastanówmy się, ile osób jednocześnie zazwyczaj będzie w niej pracowało. Z praktyki wynika, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem jest projekt uwzględniający dwa wygodne stanowiska.
Musimy też pamiętać o odpowiednim zlokalizowaniu naszej ogrodowej jadalni, będzie nam ona służyła nie tylko do spożywania posiłków, ale również przyjmowania gości. Zazwyczaj w ogrodzie dysponujemy większą ilością miejsca niż w domu, możemy zatem pomyśleć o większym stole. Jego umiejscowienie musi uwzględniać z której strony zazwyczaj wieje wiatr, żeby nie przeszkadzał nam dym, musi być również na tyle blisko naszej ogrodowej kuchni, aby kucharz mógł doglądać gotowanych potraw jednocześnie uczestnicząc w rozmowie.
Istotne jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia naszego miejsca pracy. W ciągu dnia w ogrodzie wystarczy światło słoneczne, jednak musimy zadbać, aby nie było zbyt intensywne – w upalne letnie dni przebywanie dłuższy czas w bezpośrednim słońcu nie jest ani przyjemne ani zdrowe. Dobrze jest pomyśleć o zadaszeniu kuchni, najlepiej w taki sposób, aby – w razie potrzeby – można było wpuścić więcej lub mniej światła słonecznego. Dobrym rozwiązaniem są przesuwne markizy lub łatwe w montażu i demontażu dachy materiałowe, przez które światło może przenikać, lecz nie jest już tak palące. Podobną funkcję może też pełnić duży parasol ogrodowy. Możemy również wykorzystać rośliny. Pergola z odpowiednio dobranymi roślinami da nam przyjemny półcień, nie będziemy jednak mieli możliwości regulowania dostępu światła.
Konstrukcja zadaszająca umożliwi nam zamontowanie oświetlenia nad kuchnią ogrodową, a także w części jadalnej ? przecież w ciepłe noce zwykle nie chcemy kończyć imprezy po zachodzie słońca. Na rynku znajdziemy ogromny wybór rozmaitych rodzajów lamp ogrodowych, zadowalających każdy gust.
Materiały do budowy kuchni na świeżym powietrzu
Materiały, z jakich kuchnia ogrodowa będzie wykonana powinny współgrać z elewacją domu oraz elementami ogrodu. Najlepiej, jeśli projekt ogrodu uwzględni lokalizację naszej przyszłej letniej kuchni ? choćby po to, aby zakładając ogród poprowadzić do niej wygodne ścieżki. Dobrym pomysłem jest wykonanie utwardzonego podłoża pod kuchnię z tego samego materiału co ścieżki ogrodowe – zaoszczędzi nam to późniejszych prac ziemnych, które wiążą się z dużym bałaganem, a także zapewni spójność kompozycyjną z całym ogrodem. Samej kuchni nie musimy budować od razu – przygotowane miejsce może poczekać, aż zdecydujemy się na ten etap inwestycji, a do tego czasu będziemy mogli na pozostawionym placyku korzystać z przenośnego grilla.
Wybór materiałów, podobnie jak w przypadku innych elementów małej architektury ogrodowej, jest ograniczony tylko do tych odpornych na wilgotność i działanie warunków atmosferycznych. Blat wykonany z niewłaściwego materiału może, na przykład, pęknąć podczas zimy. Konstrukcja kuchni najczęściej wykonywana jest z twardego i trwałego drewna lub z profili stalowych bądź aluminiowych. Musi ona być solidna i wytrzymała, gdyż sprzęty kuchenne, takie jak np. grill gazowy, są bardzo ciężkie. Sama zabudowa, w której osadzone zostaną sprzęty, często murowana jest z kamienia. Innymi popularnymi materiałami jest drewno oraz stal nierdzewna. Większość szafek i same sprzęty kuchenne najczęściej wykonane są właśnie ze stali nierdzewnej. Blat również możemy wykonać z szerokiej gamy materiałów. Najważniejsze, aby materiał charakteryzował się odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i temperaturową. Idealnym rozwiązaniem są blaty kamienne lub z konglomeratu, coraz modniejsze stają się również blaty z betonu. Wszystkie te materiały są bardzo wytrzymałe a do tego idealnie pasują do materiałów najczęściej spotykanych w kuchniach ogrodowych. Rozwiązania tego typu są jednak stosunkowo drogie. Tańsze będzie zastosowanie płytek ceramicznych ? bez trudu znajdziemy płytki o odpowiednich parametrach, mające różnorodne kształty, kolory i wzory, a dobrze wykonane z nich blaty także wyglądają bardzo atrakcyjnie.