NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Święto liliowców we Wrocławiu

Hemerocallis-`Evelyn-Claar`W lipcu na rabatach ogrodowych królują liliowce (Hemerocallis). Nad kępami ładnych – nieco podobnych do ozdobnych traw ? liści pojawiają się duże, liliokaształtne kwiaty, które zwykle żyją zaledwie? jeden dzień! Jednak stale rozwijające się nowe pąki sprawiają, że kwitnienie trwa nieprzerwanie przez kilka tygodni. Liczne odmiany tej rośliny zachwycają różnorodnością barw i kształtów kwiatów ? od, najczęściej spotykanych, żółtych i pomarańczowych, przez różowe, łososiowe, fioletowe do ciemnobordowych, niemal czarnych. Są też odmiany o kwiatach białych lub zielonobiałych, a także dwubarwne. Płatki kwiatów niektórych odmian mają fantazyjnie frezowane brzegi. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe odmiany tej pięknej i chętnie sadzonej w ogrodach rośliny.

Nic więc dziwnego, iż doceniono tę roślinę również w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego poświęcając jej jedną z imprez organizowanych w lipcu tego roku ? 12 lipca w arboretum w Wojsławicach (filia ogrodu wrocławskiego) zorganizowano HEMEROmanię – IX już spotkanie entuzjastów liliowców. Poza zwiedzaniem wojsławickiej Kolekcji Narodowej Liliowców, można było wysłuchać wykładów hodowców (zarówno polskich jak i zagranicznych), prezentujących najnowsze odmiany liliowców przystosowane do uprawy w naszym klimacie, a także poznać walory kulinarne tych roślin.

Również ogród we Wrocławiu może się pochwalić niemałą kolekcją liliowców:

liliowce (Hemerocallis), newgreen

 

Co prawda główny okres kwitnienia liliowców powoli dobiega już końca, jednak warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego również ze względu na inne okazy, które możemy tu zobaczyć. Dla mieszkańców szczególnie chłodniejszych rejonów kraju ogromną atrakcją będzie piękny okaz parzeplinu (Gunnera) o bajecznie ogromnych liściach?

Gunnera (parzeplin), newgreen

 

Mamy też okazję zobaczyć oryginalny kwiat tej rośliny?

Gunnera (parzeplin)-kwiat, newgreen

 

Inną atrakcją dla wielbicieli roślin wodnych będzie pokaźna kolekcja grzybieni (tzw. lilii wodnych):

grążele(Nymphaea), newgreen

 

Kwitnienie rozpoczęły już byliny końca lata ? anemony, dzielżany, jeżówki, rozchodniki, liatry?.

jesienne-byliny, newgreen

 

a także jesienne krzewy ? ketmie i hortensje.

Ketmia-syryjska-(Hibiscus-syriacus), newgreen

 Hortensje-(Hydrangea), newgreen

 

Niezależnie od pory roku, przy okazji wizyty we Wrocławiu, warto zwiedzić ogród botaniczny. Jest to drugi ? po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie ? najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Jego lokalizacja jest niezwykła ? położony w centrum miasta (znajduje się w granicach historycznego centrum Wrocławia, częściowo leży w granicach historycznego Ostrowa Tumskiego) sprawia wrażenie zacisznej oazy zatopionej w zieleni, otoczonej pięknymi zabytkowymi budowlami ? w jego sąsiedztwie znajdują się m.in. gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela oraz gotycki kościół Św. Krzyża, nieopodal ? po przejściu przez most tumski – dotrzemy do Wyspy Piaskowej z licznymi zabytkami.

ogrod-botaniczny-we-wroclawiu, newgreen

 

Jeden komentarz Święto liliowców we Wrocławiu

  1. Zetor Zetorski napisał:

    bardzo ciekawy artykuł, przepiękne zdjęcia

Friedensreich Hundertwasser - ?król o pięciu skórach?
Zalipiańskie malowanki
Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii
Friedensreich Hundertwasser - ?król o pięciu skórach?
Zalipiańskie malowanki
Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii