NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Co tak pięknie pachnie?

Daphne-mezereum (wawrzynek-wilczelyko)Jednym z pierwszych krzewów kwitnących wiosną jest niepozorny wawrzynek wilczełyko. Niepozorny…. ? No może faktycznie w ciągu sezonu nie zwraca na siebie uwagi niczym szczególnym – jest to niewielki krzew, nie wyróżniający się ani szczególnie dekoracyjnymi liśćmi ani pokrojem, a jednak mimo to na przedwiośniu trudno jest przejść koło niego obojętnie. A to właśnie za sprawą jego niezwykle intensywnie pachnących kwiatów.
Jego liliowo-różowe kwiaty obficie oblepiają zeszłoroczne pędy (wyrastają z miejsc, z których w poprzednim sezonie wyrastały liście), a ponieważ wawrzynek wilczełyko zakwita przed rozwojem liści – są one doskonale widoczne. Woń kwiatów (przypominająca zapach hiacyntów) wyczuwalna jest na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

W łagodniejsze zimy jego kwiaty mogą rozwinąć się już w lutym – dlatego też w cieplejszych rejonach kraju wawrzynek rozpoczął już kwitnienie. Jeśli po rozwinięciu się kwiatów spadnie śnieg, nie musimy się obawiać – z pozoru delikatne kwiatki są całkiem wytrzymałe.

Daphne mezereumKwiaty wawrzynka rozwijają się wzdłuż zeszłorocznych pędów. Fot. Agata Zambrzycka

Wczesne kwitnienie wawrzynka cieszy nie tylko ludzi – jego kwiaty, poza pięknym zapachem, są też miododajne i dostarczają pożywienia budzącym się z zimowego snu owadom, wyjątkowo cennego o tej porze roku, gdy o nektarowy pokarm jest niezwykle trudno. Dlatego też nad kwitnącymi wawrzynkami zwykle uwijają się roje „zaspanych” jeszcze pszczół, trzmieli i motyli.

Jak już wspominałam, wawrzynek wiczełyko jest niewielkim krzewem, dorastającym zaledwie do 1 – 1,5 metra wysokości i podobnej szerokości, zatem bez trudu zmieści się nawet w małym ogrodzie. Najlepiej posadzić go w takim miejscu, abyśmy nie przeoczyli jego największej zalety, czyli pięknie pachnących kwiatów, a ponieważ kwitnienie przypada na okres, kiedy raczej nie przebywamy w ogrodzie, posadźmy go koło wejścia do domu, czy pod oknem.

Daphne-mezereum-`Alba`Istnieje też odmiana wawrzynka o białych kwiatach – `Alba`, w przeciwieństwie do gatunku, owoce tej odmiany są zółte. Fot. Agata Zambrzycka

Wawrzynek nie jest rośliną trudną w uprawie, wystarczy mu zapewnić w ogrodzie chłodne, cieniste miejsce z żyzną, stale lekko wilgotną i wapienną glebą. Miejsce sadzenia wawrzynka dobrze przemyślmy, gdyż źle znosi on przesadzanie. Rośnie dosyć wolno, ale warto trochę poczekać, jeśli chcemy mieć w swojej kolekcji ogrodowej jeden z piękniej pachnących krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną.

Daphne-mezereum_wawrzynek-w-pelni-rozkwituNa tak okazały egzemplarz w naszym ogrodzie będziemy musieli poczekać kilka lat. Fot. Agata Zambrzycka

Piękny i niebezpieczny… Niestety, wawrzynek jest rośliną silnie toksyczną. Zjedzenie jego owoców może być śmiertelnie trujące, a u osób wrażliwych nawet kontakt skóry z rośliną może wywołać reakcję alergiczną, zatem nie poleca się go do sadzenia w ogrodach, w których przebywają dzieci.

Daphne_mezereum_owoceOwoce wawrzynka, choć bardzo ładne, mogą być śmiertelnie trujące dla ludzi. Fot. commons.wikimedia.org