NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Trendy w projektowaniu ogrodów w 2020 roku

ogrod-nowoczesnyNowy rok przynosi nowe wyzwania i oczekiwania odnośnie wielu aspektów naszego życia, również projektowania ogrodów. W nowym roku przed architektami krajobrazu staną nowe wyzwania, a niektóre trendy lat ubiegłych jeszcze mocniej uwydatnią się w ogrodach projektowanych w 2020 roku.

Spis treści:

  1. Ogród ekologiczny 2020

  2. Ogród energooszczędny

  3. W zgodzie z naturą – ogród przyjazny ptakom i dzikim zwierzętom

  4. Przydomowy ogródek – własne warzywa, owoce i zioła

  5. Nowoczesna technologia w ogrodzie

  6. Ogród łatwy w utrzymaniu

  7. Zrównoważone projektowanie ogrodów

  8. Ogród ekologiczny 2020

    Obecnie cały świat mierzy się z koniecznością powstrzymania drastycznych zmian klimatycznych. Również nasze ogrody mogą przyczynić się do walki z niekorzystnymi zmianami klimatu.

    Ekologiczne trendy w ogrodzie możemy realizować poprzez stosowanie materiałów poddających się recyklingowi bądź pochodzącymi z odzysku. Ścieżki ogrodowe, pergole czy inne elementy architektoniczne mogą z powodzeniem zostać wykonane z materiałów z recyklingu.

    Stare drzewo we własnym ogrodzie jest okazem nie do przecenienia. Fot. Agata Zambrzycka

    Stare drzewo we własnym ogrodzie jest okazem nie do przecenienia. Fot. Agata Zambrzycka

    Jeżeli na naszej działce rosną już duże drzewa, to doskonałym rozwiązaniem jest ich pozostawienie i wkomponowanie w projektowany układ roślinności. Pamiętajmy, że dojrzałe drzewo o rozbudowanej koronie produkuje nawet kilkaset razy więcej tlenu niż kilka nowo nasadzonych. Pochłania również znacznie więcej zanieczyszczeń i izoluje od wielkomiejskich hałasów, dlatego jeśli możemy, zachowujmy stare drzewa, gdyż ich wartość w krajobrazie, szczególnie miejskim, jest nie do przecenienia.

    Pamiętajmy również o kompostowniku, dzięki któremu ograniczymy ilość produkowanych śmieci. Kompostować możemy odpady z pielęgnacji naszego ogrodu jak i wszelkie roślinne odpadki kuchenne, a dodatkowo otrzymamy wartościowy nawóz. Więcej informacji o kompostowaniu uzyskasz w naszych artykułach poświęconych kompostowaniu.

    Ogród energooszczędny

    Fot. Agata Zambrzycka

    Oszczędzanie wody – w tym wody opadowej – warto rozpocząć od własnego ogrodu. Fot. Agata Zambrzycka

    Ważnym elementem ogrodu ekologicznego jest ogród energooszczędny oraz wodooszczędny. Aby ograniczyć zużycie energii możemy np. zastosować oświetlenie LED, zasilane z paneli solarnych oraz ograniczyć ilość zabiegów pielęgnacyjnych – chociażby poprzez odpowiednio dobrane rośliny do ogrodu. Ogród wodooszczędny osiągniemy zamieniając trawniki na łąki kwietne, pozostawiając więcej miejsc zacienionych, stosując gatunki bardziej odporne na niedobory wody, a także zakładając, coraz popularniejsze, ogrody deszczowe, czy niecki retencyjne w ogrodach.

    W zgodzie z naturą – ogród przyjazny ptakom i dzikim zwierzętom

    Fot. Agata Zambrzycka

    Fot. Agata Zambrzycka

    Stosowanie roślin miododajnych i przyjaznych owadom zapylającym to kontynuacja trendu z lat ubiegłych. Stosowanie roślin obficie kwitnących o różnych porach roku nie tylko pomaga zapylaczom, ale również upiększa i urozmaica przestrzeń, w której żyjemy. Silna realizacja tego trendu na przestrzeni ostatnich lat sprawiła, że miasta stały się bardzo atrakcyjne dla pszczół i ich kuzynów, które znajdują w nich azyl od monokulturowych upraw rolnych.

    Ogrody, w których pozostawimy kilka dzikich zakątków są chętnie zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Krzewy i drzewa o gęstym pokroju stanowią doskonałą kryjówkę dla ptasich gniazd, a obszary gęstych nasadzeń są doskonałym schronieniem dla jeży oraz innych drobnych zwierząt. Tacy goście mogą nas wesprzeć w naturalnym zwalczaniu szkodników ogrodowych.

    Przydomowy ogródek – własne warzywa, owoce i zioła

    Nawet niewielki ogródek warzywno-ziołowy warto mieć w pobliżu kuchni. Fot. Agata Zambrzycka

    Nawet niewielki ogródek warzywno-ziołowy warto mieć w pobliżu kuchni. Fot. Agata Zambrzycka

    Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym uatrakcyjnić nasz ogród dla owadów i zwierząt jest stosowanie drzew i krzewów owocowych oraz ziół. Są to zazwyczaj rośliny obficie kwitnące, które zapylacze chętnie odwiedzą w naszym ogrodzie. Dodatkowo zyskamy pyszne owoce z własnego ogrodu.

    W pobliżu kuchni możemy zlokalizować niewielki warzywnik lub ogródek ziołowy. Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca, możemy założyć wertykalny ogród warzywny, lub wysiać rośliny pnące, jak fasole, czy groszek cukrowy. Doskonale sprawdzą się też rośliny ozdobne, których wielobarwne kwiaty możemy dodać do potraw, jak nasturcja, bratki, fiołki, liliowce czy nagietki. Warto też posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy ozdobne o jadalnych owocach.

    Nowoczesna technologia w ogrodzie

    Zastosowanie w ogrodach najnowszych osiągnięć techniki pozwala nam na łatwiejsze i bardziej efektywne osiągnięcie naszych ekologicznych celów. Pozwala również na znaczne zautomatyzowanie wielu czynności, co pozwala oszczędzić czas i energię, a co za tym idzie, pieniądze. Nowoczesność zagląda do ogrodów nie od dziś, ale trend ten będzie się nasilał.

    Współcześnie oszczędzać musimy nawet... przestrzeń. Fot. Agata Zambrzycka

    Współcześnie oszczędzać musimy nawet… przestrzeń. Fot. Agata Zambrzycka

    Doskonałym przykładem nowoczesnych urządzeń w ogrodnictwie jest kosiarka autonomiczna, dzięki której zaoszczędzimy czas poświęcony na strzyżenie trawnika, którego powierzchnię i tak już wcześniej ograniczyliśmy na rzecz ekologicznej łąki kwietnej.

    Innym, dziś już powszechnym, rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie ogrodu i pozwalającym oszczędzać energię a przede wszystkim wodę jest system automatycznego nawadniania. Możemy go wyposażyć w czujnik wilgotności gleby oraz czujnik deszczu, dzięki czemu system autonomicznie dobierze optymalną ilość wody i precyzyjnie dostarczy ją w odpowiednie miejsce, co zaowocuje znacznymi oszczędnościami.

    Inteligentne oświetlenie w ogrodzie to również świetne rozwiązanie. Dzięki możliwości prostego sterowania każdym punktem świetlnym indywidualnie jak również tworząc scenariusze oświetlenia, możemy ograniczyć ilość świecących punktów do miejsc w których przebywamy, a organizując przyjęcie ogrodowe możemy zaskoczyć naszych gości zmieniającą się dynamicznie scenerią, stosująć wielobrawne LED-y RGB.

    Ogród łatwy w utrzymaniu

    Dobrze zaprojektowany ogród powinien być miejscem wypoczynku, a nie ciężkiej pracy

    Dobrze zaprojektowany ogród powinien być miejscem wypoczynku, a nie ciężkiej pracy. Newgreen.pl

    Ogród nie wymagający wiele pracy to niesłabnący trend od wielu lat oraz jeden z najczęściej powtarzających się wymogów wśród naszych klientów. Na szczęście dziś pomagają nam osiągnąć ten cel coraz efektywniejsze systemy autonomiczne w ogrodzie.

    Ale by móc mniej czasu poświęcać na pielęgnację ogrodu, musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim doborze roślin do ogrodu, dostosowanym do warunków w nim panujących, co pozwoli ograniczyć ilość zabiegów pielęgnacyjnych.

    Zrównoważone projektowanie ogrodów

    Ogród zaprojektowany w sposób zrównoważony zawiera wszystkie powyższe elementy, jest energo- i wodooszczędny, zbudowany z naturalnych i nieobciążających środowisko materiałów jak również doskonale wykorzystuje współczesne technologie, dzięki którym oszczędzamy czas i  energię.

    Nowoczesny ogród ekologiczny. Newgreen.pl

    Nowoczesny ogród. Newgreen.pl

    W ogrodzie zaprojektowanym w sposób zrównoważonym nie tylko my znajdziemy chwilę wytchnienia, ale stanie się on domem również dla licznych ptaków, owadów i innych drobnych zwierząt.

    Zrównoważone projektowanie to trend wiodący nie tylko w projektowaniu ogrodów ale w architekturze w ogóle.

    Jako firma projektowa staramy się, aby wszystkie nasze projekty były zrównoważone oraz przyjazne środowisku – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

     

Projekt ogrodu kwiatowego, Warszawa
Projekt nowoczesnego ogrodu prywatnego, Poznań
Projekt małego ogrodu przy domu szeregowym, Wrocław
Projekt placu przed muszlą koncertową
Style ogrodowe cz. 2. Ogród formalny (francuski)
Pies w ogrodzie. Cz. 1
Żubry online, czyli wspaniała lekcja przyrody
Projekt nasadzeń przyulicznych, Warszawa
Projekt altany ogrodowej w stylu orientalnym
Projekt domku ogrodowego w dwóch wariantach
Style ogrodowe cz. 1. Ogród angielski
Projekt nowoczesnego ogrodu miejskiego, Warszawa
Dwie koncepcje przebudowy tarasu przy domu szeregowym, Tarnów
Projekt nowoczesnego ogrodu przydomowego, Łódź
Projekt nasadzeń przyulicznych, Warszawa
Projekt małego ogrodu przy domu szeregowym, Wadowice