NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Zimą również pamiętajmy o ogrodach

zima w ogrodzie, newgreen.plChoć nieco spóźniona, nareszcie nadeszła prawdziwa zima – z mrozem i śniegiem. Pomimo iż jest to okres spoczynku roślin, właściciele ogrodów muszą pamiętać o kilku ważnych zabiegach pielęgnacyjnych, aby ogród dobrze przetrwał ten trudny okres.

 

W tym czasie rośliny narażone są przede wszystkim na działanie niskich temperatur, dlatego też zanim nadejdą mrozy powinniśmy zabezpieczyć rośliny, szczególnie te bardziej wrażliwe. Natomiast w okresie zimowym, zwłaszcza jeśli wieje silny wiatr, należy sprawdzać stan zimowych osłon i w razie konieczności, poprawiać je. Także śnieg może zaszkodzić roślinom ? o ile niezbyt gruba warstwa śniegu stanowi warstwę izolującą rośliny przed mrozem, to pod wpływem ciężkich czap śniegowych gałęzie drzew i krzewów mogą odkształcać się lub łamać, dlatego też w czasie obfitych opadów śniegu należy regularnie strzepywać okiść śniegową z gałęzi roślin.

oczko wodne zimą, newgreen.pl

Nie dopuśćmy do tego, aby w zarybionym stawie zamarzła cała tafla wody, fot. Agata Zambrzycka

W okresie zimowym zadbać musimy nie tylko o rośliny, ale również o zwierzęta zamieszkujące nasz ogród. Właściciele zarybionych oczek wodnych muszą pamiętać, żeby nie dopuścić do zamarznięcia tafli wody. Aby temu zapobiec, najlepiej zastosować tzw. sztuczny przerębel,  który przed nastaniem mrozów kładziemy na powierzchni wody ? zapewnia on rybom stały dostęp powietrza, nawet w czasie silnych mrozów, gdy tafla wody zamarza. W czasie obfitych śniegów skrzydlaci goście naszych ogrodów będą wdzięczne za pełne karmniki, dla nas zaś będzie to świetna okazja do obserwowania tych ślicznych zwierząt. Pamiętajmy jednak, że jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy robić to konsekwentnie do czasu, gdy same będą mogły zdobyć pożywienie ? czyli do wiosny.

Nie zapominajmy też o roślinach pojemnikowych ? zarówno tych zimujących na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Rośliny w donicach, które zimę spędzają w ogrodzie musimy zabezpieczyć na zimę szczególnie starannie, natomiast w okresach odwilży nie zapominajmy o podlewaniu ich. Nie należy dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej również roślin zimujących w pomieszczeniach ? gatunki, które przechowujemy zimą w pomieszczeniach chłodnych i ciemnych podlewamy co 2-3 tygodnie, natomiast te, które zimują w pomieszczeniach cieplejszych i jasnych podlewamy nieco częściej

Szczegółową listę zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymaga nasz ogród zimą znajdziecie w naszym artykule Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą. Zapraszamy do lektury!

 

Rzecz o kompoście cz. 2. Co możemy kompostować, dodatki do kompostu
Rośliny o dekoracyjnej korze pni lub pędów
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 3
Zimowe rarytasy, czyli rzadkie rośliny ozdobne kwitnące zimą
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego
Lato w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród latem
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę
Jak zabezpieczyć na zimę rośliny pojemnikowe
Jesień w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do zimy
Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą
Rośliny o dekoracyjnej korze pni lub pędów
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 2
Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego
Lato w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród latem
Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie