NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Żubry online, czyli wspaniała lekcja przyrody

żubry online, newgreen.pl

W grudniu 2012 r. Lasy Państwowe podarowały miłośnikom przyrody niezwykły prezent ? na jednej ze śródleśnych polan Puszczy Białowieskiej (w jej północnej części) zainstalowano kamerę, umożliwiającą internautom podglądanie na żywo największych ssaków, żyjących w Polsce ? żubrów. Daje to niezwykłą okazję do obserwowania króla puszczy żyjącego na wolności, w jego warunkach naturalnych.

Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji zwierząt także po zmroku, dzięki oświetleniu polany reflektorami podczerwieni. Światło to jest niewidoczne dla zwierząt, nie zakłóca więc ich dobowego rytmu, a zatem cały czas obserwujemy ich naturalne zachowania.

żubry i łanie, newgreen.pl

Żubry i łanie przy wspólnym “stole”

Leśnicy pomagają zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres, wykładając karmę w wybranych miejscach w lesie (w tzw. karmowiskach), jednym z takich miejsc jest właśnie polana, na której zamieszczono kamerę. Stale dostępny pokarm wabi stada leśnych zwierząt, które spędzają tu sporo czasu. Okazuje się na przykład, że żubry nie tylko się tutaj stołują, często także tu śpią! Obok żubrów, stałymi gośćmi na polanie, są sarny i jelenie ? ich liczne stada możemy podziwiać  codziennie, przeważnie po zmroku. Często zaglądają tu także zające i dziki. Bywają momenty, kiedy na polanie jest naprawdę tłoczno! Co ciekawe, możemy zaobserwować nie tylko hierarchię panującą w konkretnym stadzie, ale także to, jak poszczególne gatunki zwierząt ?dogadują się? ze sobą przy wspólnym ?stole?. Niekiedy na polanę zaglądają także lisy, kuny a nawet wilki! ? na Facebookowej stronie tego przedsięwzięcia znajdziemy filmy rejestrujące takie wizyty.

Sójki, newgreen.pl

Sójki

Kiedy akurat w leśnej stołówce nie ma biesiadników, operator kieruje kamerę na gałęzie pobliskiego drzewa, na którym leśnicy wywieszają pokarm dla ptaków. Tłuszczowe kulki z zatopionymi ziarnami wabią masę ptaków ? codziennie możemy oglądać stada sikorek, sójek, mazurków, dzwońców i trznadli, a także różne gatunki dzięciołów. Niekiedy mamy okazję zobaczyć także ptaki drapieżne, jak na przykład krogulca, którego na polanę wabią nie tyle smakołyki wywieszane przez leśników, ile sami skrzydlaci biesiadnicy (drobne ptaki, jak sikorki czy mazurki )! Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Lasów Państwowych dowiadujemy się, iż istnieje szansa, że kamera uchwyci orła bielika, który koczuje w okolicy – niestety jak na razie nie pojawił się na polanie, ale może wkrótce…

Transmisję z polany możemy oglądać przez całą dobę na stronie internetowej Lasów Państwowych:  http://www.lasy.gov.pl/zubr Tutaj znajdziemy też wyczerpujące artykuły, dotyczące króla puszczy i innych zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Miłośnicy żubrów (i pozostałych gości polany) mogą podzielić się swoimi obserwacjami i wrażeniami na Facebookowej stronie: http://www.facebook.com/ZubryOnline Tutaj internauci zamieszczają zdjęcia lub filmy z ciekawszymi wydarzeniami z polany, a także wymieniają się adresami podobnych stron internetowych z innych krajów. Z kolei administrator strony zamieszcza krótkie informacje i ciekawostki na temat zwierząt, które odwiedzają polanę (także tych skrzydlatych), odpowiada też na pytania internautów, dotyczące tych zwierząt.

Leśne zwierzęta będziemy mogli podglądać mniej więcej do polowy marca, gdy zwierzęta bez trudu będą mogły znaleźć pożywienie w lesie i dokarmianie ich stanie się zbędne.

Gorąco polecamy!

 

zdjęcia zamiesczone w artykule pochodzą z kamery internetowej

 

Rzecz o kompoście cz. 3. Kompostowanie w praktyce
Dokarmianie ptaków zimą
Jaki wybrać karmnik dla ptaków - budowa karmnika
Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą
Grabić czy nie grabić? czyli co zrobić z opadłymi liśćmi w ogrodzie?
Trendy w projektowaniu ogrodów w 2020 roku
Rzecz o kompoście cz. 3. Kompostowanie w praktyce
Dokarmianie ptaków zimą
Jaki wybrać karmnik dla ptaków - budowa karmnika
Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą
Grabić czy nie grabić? czyli co zrobić z opadłymi liśćmi w ogrodzie?
Trendy w projektowaniu ogrodów w 2020 roku