NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Jak należy przygotować się do wiosennych prac ogrodowych

sekator ogrodowyZima nadal nie odpuszcza, ale prognozy pogody wreszcie powiały optymizmem. Od połowy tygodnia temperatury mają być dodatnie, niestety na razie tylko w dzień. W nocy nadal będą występowały przymrozki.

Jednak możemy się już zacząć przygotowywać do rozpoczęcia prac ogrodowych. Ostatnie zimne dni wykorzystajmy na konserwację sprzętu i narzędzi ogrodniczych oraz dokupienie zużytych lub brakujących.

Stan narzędzi często jest bagatelizowany, szczególnie przez ogrodników amatorów. Doświadczenie uczy nas, jak ważny jest on dla zdrowia naszych roślin, nie mówiąc o komforcie pracy i kosztach związanych z wymianą zaniedbanych urządzeń.

brudna piła ogrodowaPodstawą jest dokładne wyczyszczenie narzędzi. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed zimą, to teraz będziemy mieli trudniej – resztki roślin i ziemi na pewno zaschły lub zapleśniały i teraz nie dadzą się tak  łatwo usunąć, przyśpieszają również rdzewienie metalowych elementów. Rdza stanowi duże niebezpieczeństwo dla naszych roślin. Przed użyciem narzędzi należy je dokładnie z rdzy wyczyścić. Robimy to szczotką drucianą lub druciakiem oraz wodą. Po czyszczeniu musimy nasze narzędzia dokładnie osuszyć. Pamiętajcie, ze nie należy stosować preparatów odrdzewiających i zabezpieczających, które mogą być toksyczne dla roślin. Narzędzia możemy zabezpieczyć cienką warstwą spożywczego oleju roślinnego, który nanosimy pędzlem. Rdzewieniu zapobiegamy przechowując narzędzia w suchym pomieszczeniu.

narzędzia ogrodniczePrzed przystąpieniem do przycinki drzew i krzewów musimy starannie naostrzyć nasze narzędzia. Tępy sekator będzie uszkadzał przycinane końcówki gałęzi, co może zaszkodzić roślinie, doprowadzając do obumarcia pojedynczych gałęzi a w skrajnych przypadkach nawet całej rośliny. Dobrze jest też nasmarować ruchome części naszych narzędzi, aby praca była łatwiejsza i przyjemniejsza. Tu również musimy pamiętać o używaniu substancji bezpiecznych dla roślin, lub używać smarów tam, gdzie nie będą miały kontaktu z roślinami.

Urządzenia elektryczne czy spalinowe również wymagają przeglądu lub serwisowania. Możemy zrobić to sami lub skorzystać z usług profesjonalistów, szczególnie w przypadku urządzeń wymagających naprawy.

noże ogrodowej kosiarki do trawyZarówno urządzenia spalinowe jak i elektryczne musimy dokładnie obejrzeć i ocenić ich stan ogólny. Sprawdźmy, czy wszystkie śrubki są podokręcane. W przypadku kosiarki do trawy należy naostrzyć noże tnące. Ma to bardzo istotny wpływ na sprawność urządzenia oraz jego żywotność, a także na zdrowie naszego trawnika. Jeśli zauważymy, że noże zostały uszkodzone, np. pęknięte lub odkształcone, musimy je koniecznie wymienić, gdyż mogą odpaść w czasie pracy i zrobić nam krzywdę. Analogicznie postępujemy z piłą czy innymi urządzeniami tnącymi. W przypadku pił należy również sprawdzić stan oleju smarującego łańcuch.

W urządzeniach spalinowych należy wymienić olej. Oleje używane w urządzeniach ogrodniczych nie są tak trwałe jak te samochodowe i szybko tracą przydatność do stosowania, powinniśmy je wymieniać co pół roku – nawet jeśli nie używaliśmy urządzenia. Pamiętajmy też o stosowaniu odpowiednich rodzajów oleju, ponieważ różnią się one właściwościami, a stosowanie niewłaściwych może doprowadzić od uszkodzenia urządzenia.

dolewanie oleju smarującego łańcuch piłyUrządzenia spalinowe wymagają również zadbania o filtr powietrza – powinniśmy go wyczyścić, a jeśli jest w złym stanie, należy go wymienić. Stan filtra należy sprawdzać regularnie, zabrudzony filtr obniża moc i znacznie skraca trwałość silnika. 
Kolejnym elementem, który należy sprawdzić są świece zapłonowe. Przed nowym sezonem ogrodniczym dobrze jest je wymienić, szczególnie w urządzeniach, z których korzystamy często, jak spalinowa kosiarka do trawy.

Dzięki starannym przeglądom nasze narzędzia będą służyły nam dłużej, ich praca będzie wydajniejsza, a przez to nasza praca w ogrodzie stanie się jeszcze przyjemniejsza.

 

Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych
Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego
Które krzewy ozdobne przycinamy po wiosennym kwitnieniu
Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych
Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nadchodzącego sezonu
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosenna pielęgnacja oczka wodnego
Które krzewy ozdobne przycinamy po wiosennym kwitnieniu