Pielęgnacja ogrodu
Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą
Okres zimowy dla ogrodnika to czas odpoczynku, kiedy ogród najchętniej oglądamy z okien domu, snując plany na nadchodzący sezon. Jednak nie zapominajmy o naszych roślinach, warto je doglądać także zimą. Najwięcej pracy przysporzą nam obfite opady śniegu ? będziemy musieli usuwać go z podjazdów i ścieżek ogrodowych, a także strzepywać z gałęzi drzew. Regularnie sprawdzamy stan zimowych okryw. Pamiętajmy też o ptakach, liczących na naszą pomoc w te najcięższe dla nich miesiące.
Grabić czy nie grabić? czyli co zrobić z opadłymi liśćmi w ogrodzie?
Jesienne liście – złote, pomarańczowe, czerwone i brązowe? mienią się intensywnymi barwami, rozświetlając coraz krótsze dni. Dla większości z nas właśnie dzięki nim jesień jest taka piękna, a jednak są też tacy, którzy z niepokojem obserwują pierwsze przebarwiające się jesienią liście?
Wielu ogrodników i właścicieli ogrodów ze zgrozą patrzy na wciąż sypiące się z drzew liście i barwne pierzynki, jakie tworzą zalegając na rabatach, krzewach, trawnikach, ścieżkach ogrodowych i tarasach.
Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych
Cięcie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, gdyż prawidłowo wykonane zapewnia właściwy wzrost roślin, ich odpowiedni pokrój, zapobiega rozwojowi chorób, a także zwiększa ich walory dekoracyjne (pobudza kwitnienie, zapewnia też lepsze wybarwienie pędów bądź liści). Aby jednak spełniło te funkcje, musi być wykonane we właściwy sposób i w odpowiednim terminie.
Jesień w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do zimy
Jesienią sezon wegetacyjny zmierza ku końcowi, przyroda szykuje się do zimowego spoczynku, a wszelkie procesy ulegają spowolnieniu. Tymczasem dla ogrodnika to czas intensywnych prac. To nie tylko czas zbioru plonów z sadu i ogrodu warzywnego, ogród ozdobny także wymaga przygotowania do zimy. Jednocześnie to doskonały moment na posadzenie nowych roślin, bądź przesadzenie już rosnących. Jesienią warto też zadbać o przyrządy ogrodnicze, aby służyły mam dobrze w przyszłym sezonie.
Jak przygotować oczko wodne do zimy
Oczko wodne wymaga starannego przygotowania do zimy, aby wraz z nadejściem wiosny ponownie stanowiło ozdobę naszego ogrodu. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie wymagać będzie zbiornik wodny zależy w dużym stopniu od jego wielkości i głębokości, a także od gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących go. W tym artykule podpowiadamy, o czym musimy pamiętać jesienią, aby z nastaniem wiosny znów cieszyć się pięknym ogrodem wodnym.
Kiedy śnieg jest sojusznikiem ogrodnika, a kiedy staje się utrapieniem?
Większość z nas nie wyobraża sobie zimy bez śniegu. Świat za oknem przykryty białym puszkiem nabiera zupełnie nowego, bajecznego wyglądu. Także nasze ogrody w śnieżnych szatach stają się nieznanymi dotąd, magicznymi krainami. Warstewka śniegu, przykrywająca ziemię, jest też świetną warstwą chroniącą rośliny przed przemarzaniem, a rośliny zimozielone ? również przed wysychaniem.
Jak zabezpieczyć na zimę rośliny pojemnikowe
Podobnie jak w przypadku okrywania na zimę roślin ogrodowych rosnących w gruncie, nie należy się zbytnio spieszyć z okrywaniem roślin pojemnikowych zimujących na zewnątrz. Kiedy temperatura ciągu dnia utrzymuje się powyżej zera, a tylko w nocy nieznacznie spada, rośliny przechodzą w stan zimowego spoczynku. Jeśli zbyt wcześnie je okryjemy mogą nie zdążyć zakończyć tego procesu przed nadejściem mrozów, co zwiększy ich wrażliwość na niskie temperatury.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę
Gatunki roślin dzikorosnących w naszym klimacie przetrwają zimę bez naszej pomocy, jednak w ogrodach coraz częściej goszczą rośliny ozdobne nie do końca odporne na niskie temperatury. Aby cieszyć się ich urodą w kolejnych sezonach, musimy zapewnić im odpowiednie zabezpieczenie przed niskimi temperaturami, a także ? szczególnie w przypadku roślin zimozielonych ? przed zimowymi wiatrami.
Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie
Podlewanie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet najstaranniej nawożone i pielęgnowane rośliny nie będą dobrze rosły, jeśli nie zapewnimy im niezbędnej dawki wody. Niedobór wody sprawi, iż rośliny będą słabiej kwitły, zwiększy ich podatność na choroby, a przede wszystkim – nie będą ładnie wyglądały.
Lato w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród latem
Ogród latem staje się naszą prywatną oazą, odskocznią od upałów, tak uciążliwych szczególnie w miastach. Bywa też namiastką urlopu dla tych, którzy nie mogą nigdzie wyjechać. We własnym ogrodzie również możemy spędzić miłe ?wakacje pod gruszą? ? w ciągu dnia wygrzewać się w słońcu lub zagłębić w lekturze w cieniu drzew otoczeni upojnymi zapachami kwitnących krzewów i letnich kwiatów, zaś wieczór spędzić w gronie przyjaciół
Starsze artykuły