NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Baza wiedzy

Z nami znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Zapraszamy do serii artykułów o zagadnieniach szeroko związanych z ogrodami. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami w kategoriach zaprezentowanych w bocznym menu.

Trendy w projektowaniu ogrodów w 2020 roku

ogrod-nowoczesnyNowy rok przynosi nowe wyzwania i oczekiwania odnośnie wielu aspektów naszego życia, również projektowania ogrodów. W nowym roku przed architektami krajobrazu staną nowe wyzwania, a niektóre trendy lat ubiegłych jeszcze mocniej uwydatnią się w ogrodach projektowanych w 2020 roku.


Czytaj więcej...

Jak sadzić rośliny wodne

sadzenie-roslin-wodnychZbiornik wodny bez roślin przeważnie wygląda mało atrakcyjnie. Rośliny wodne zachwycają nas swoimi niezwykłymi kwiatami, pomagają też zamaskować brzegi sztucznych stawów. Jednak warto je sadzić przede wszystkim ze względu na ich funkcje ekologiczne. Rośliny podwodne natleniają wodę, oczyszczają ją z substancji organicznych, stanowią też miejsce tarła i schronienie dla narybku


Czytaj więcej...

Zima w ogrodzie, czyli jak pielęgnować ogród zimą

zima w ogrodzie, newgreen.pl

Okres zimowy dla ogrodnika to czas odpoczynku, kiedy ogród najchętniej oglądamy z okien domu, snując plany na nadchodzący sezon. Jednak nie zapominajmy o naszych roślinach, warto je doglądać także zimą. Najwięcej pracy przysporzą nam obfite opady śniegu ? będziemy musieli usuwać go z podjazdów i ścieżek ogrodowych, a także strzepywać z gałęzi drzew. Regularnie sprawdzamy stan zimowych okryw.  Pamiętajmy też o ptakach, liczących na naszą pomoc w te najcięższe dla nich miesiące.


Czytaj więcej...

Grabić czy nie grabić? czyli co zrobić z opadłymi liśćmi w ogrodzie?

co robić z liśćmi jesienią, newgreen.plJesienne liście – złote, pomarańczowe, czerwone i brązowe? mienią się intensywnymi barwami, rozświetlając coraz krótsze dni. Dla większości z nas właśnie dzięki nim jesień jest taka piękna, a jednak są też tacy, którzy z niepokojem obserwują pierwsze przebarwiające się jesienią liście?

Wielu ogrodników i właścicieli ogrodów ze zgrozą patrzy na wciąż sypiące się z drzew liście i barwne pierzynki, jakie tworzą zalegając na rabatach, krzewach, trawnikach, ścieżkach ogrodowych i tarasach.


Czytaj więcej...

Jesienne sadzenie roślin cebulowych

cebulki tulipanów, newgreen.plJuż pod koniec lata w sklepach ogrodniczych zaczynają pojawiać się pierwsze cebule, które we wrześniu niemal dominują półki sklepowe, przypominając nam o tym, że właśnie teraz, jesienią, powinniśmy zadbać o wygląd naszych rabat przyszłej wiosny.


Czytaj więcej...

Wczesnowiosenne cięcie krzewów ozdobnych

sekatorCięcie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, gdyż prawidłowo wykonane zapewnia właściwy wzrost roślin, ich odpowiedni pokrój, zapobiega rozwojowi chorób, a także zwiększa ich walory dekoracyjne (pobudza kwitnienie, zapewnia też lepsze wybarwienie pędów bądź liści). Aby jednak spełniło te funkcje, musi być wykonane we właściwy sposób i w odpowiednim terminie.


Czytaj więcej...

Jesień w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do zimy

jesień w ogrodzie, newgreen.pl

Jesienią sezon wegetacyjny zmierza ku końcowi, przyroda szykuje się do zimowego spoczynku, a wszelkie procesy ulegają spowolnieniu. Tymczasem dla ogrodnika to czas intensywnych prac. To nie tylko czas zbioru plonów z sadu i ogrodu warzywnego,  ogród ozdobny także wymaga przygotowania do zimy. Jednocześnie to doskonały moment na posadzenie nowych roślin, bądź przesadzenie już rosnących. Jesienią warto też zadbać o przyrządy ogrodnicze, aby służyły mam dobrze w przyszłym sezonie.


Czytaj więcej...

Jak przygotować oczko wodne do zimy

oczko wodne zimą, newgreen.pl

Oczko wodne wymaga starannego przygotowania do zimy, aby wraz z nadejściem wiosny ponownie stanowiło ozdobę naszego ogrodu. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie wymagać będzie zbiornik wodny zależy w dużym stopniu od jego wielkości i głębokości, a także od gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących go. W tym artykule podpowiadamy, o czym musimy pamiętać jesienią, aby z nastaniem wiosny znów cieszyć się pięknym ogrodem wodnym.


Czytaj więcej...

Byliny na jesienne rabaty

byliny na jesienne rabaty, newgreen.pl

?Mimozami jesień się zaczyna?? te ?mimozy? z wiersza to w rzeczywistości nawłocie i faktycznie ich intensywnie żółte kwiatostany zwiastują początek jesieni. Pomimo, iż jest to okres melancholii i tęsknoty za mijającymi letnimi dniami i ciepłymi wieczorami, to także czas gdy rośliny wybuchają feerią bajkowych kolorów. Jakby tym bogactwem ogród chciał nas pożegnać na najbliższe miesiące. Drzewa i krzewy ozdabiają barwne owoce, a ich liście przybierają niezwykłe kolory. Ten barwny spektakl uzupełniają jesienne byliny. Przedstawiamy portrety bylin, które rozweselą nam nadchodzące, coraz krótsze, jesienne dni. 


Czytaj więcej...

Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii

bajkowe ławki w Parku GüellJest bez wątpienia najsłynniejszym architektem na świecie, a jego dzieła podziwiane są od Japonii, poprzez Niemcy, aż do Ameryki Łacińskiej. Nazwisko Gaudiego jest pierwszym, które przychodzi na myśl, gdy zostaniemy przypadkowo zapytani o mistrzów architektury. Czy o tej popularności decyduje nieco disneyowska estetyka jego projektów, ich oryginalność, radosna wielobarwność? Projektowane przez niego budynki można podziwiać lub wyśmiewać, nie można jednak przejść obok nich obojętnie


Czytaj więcej...

Starsze artykuły