NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Projektowanie ogrodu

Trendy w projektowaniu ogrodów w 2020 roku

ogrod-nowoczesnyNowy rok przynosi nowe wyzwania i oczekiwania odnośnie wielu aspektów naszego życia, również projektowania ogrodów. W nowym roku przed architektami krajobrazu staną nowe wyzwania, a niektóre trendy lat ubiegłych jeszcze mocniej uwydatnią się w ogrodach projektowanych w 2020 roku.


Czytaj więcej...

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

projekt-ogroduAby mieć piękny, a zarazem funkcjonalny ogród, musimy go dobrze zaprojektować. Projektowanie ogrodu powinniśmy zacząć od określenia jakie elementy chcemy w nim pomieścić. Poza tymi oczywistymi, jak garaż, śmietnik, czy taras wypoczynkowy, warto rozpatrzeć też inne elementy jak na przykład skład na drewno, jeśli mamy w domu kominek; dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, jeśli nie uwzględniono go w projekcie domu; altana ogrodowa; miejsce na kompostownik; kącik dla dzieci; ogródek ziołowy czy zbiornik wodny. Kolejnym krokiem jest


Czytaj więcej...

Ogród łatwy w utrzymaniu

ogród angielskiNie każdy właściciel ogrodu lubi spędzać długie godziny na pielęgnowaniu go, a niekiedy zwyczajnie nie ma na to czasu. Pielenie chwastów, koszenie trawników, przycinanie niesfornych gałązek? wydawać by się mogło, iż lista prac ogrodowych nie ma końca, tymczasem zmęczeni po całym dniu pracy marzymy o odpoczynku w pięknym, zadbanym ogrodzie. Przekonanie, iż niemożliwe jest posiadanie wymarzonego ogrodu bez dużego nakładu pracy jest mylne ? wystarczy go po prostu dobrze zaprojektować.


Czytaj więcej...

Jak zaprojektować mały ogród, aby wydawał się większy

jak zaprojektować mały ogród, newgreen.pl

Ograniczona przestrzeń działki nie oznacza wcale, że musi na tym ucierpieć projekt naszego ogrodu. Także na niewielkim terenie możemy wygospodarować kącik dla dzieci, placyk wypoczynkowy i miejsce na letnie biesiady, a wszystko to zatopione w zielonym gąszczu. Aby jednak mały ogród był funkcjonalny, a do tego atrakcyjny wizualnie musi być starannie przemyślany i precyzyjnie dopracowany w każdym szczególe. Ważny jest każdy detal – rodzaj materiałów użytych do jego budowy, kolorystyka, wygląd i rozmieszczenie poszczególnych elementów.


Czytaj więcej...

Style ogrodowe cz. 8. Ogród japoński

ogród japoński, newgreen.plCzłowiek w myśli japońskiej to zaledwie jeden z elementów natury, a nie jej władca. Co więcej, człowiek odczuwać powinien swoją zależność od natury i bezradność wobec jej kaprysów. Ta myśl może stanowić motto dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć zasady kompozycji i symbolikę ogrodów japońskich. Ogród taki powstaje nie na zasadzie poskramiania przyrody, lecz w ścisłej z nią współpracy oraz z poszanowaniem rządzących nią praw. Człowiek to jedynie współtwórca, pokorny obserwator, który stara się podążać za naturą jednak nie kopiując jej.


Czytaj więcej...

Style ogrodowe cz. 7. Ogród naturalistyczny

bąk zwyczajny, newgreen.pl

W lesie pełen jest zapachu runa, szumu drzew i świergotu ptactwa. Po konarach jego drzew skaczą wiewiórki, a w cienistej ściółce szeleszczą myszy i jeże, przecinające jego terytorium w swych nocnych wędrówkach. W górach jego kompozycja zdominowana jest elementami skalnymi i wysokogórską roślinnością. Na wsi przybiera formę wielobarwnych ogrodów rustykalnych, rozbrzmiewając świergotem ptactwa i kusząc zapachem dojrzałych owoców.  Na równinie zaś stanowi element łąkowego krajobrazu, z kolorowymi motylami, unoszącymi się nad kwiatami chabrów, maków i rumianków.


Czytaj więcej...

Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu

Samodzielne urządzanie ogrodu może dostarczyć jego właścicielowi wiele frajdy. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty i cieszyć się wspaniałym ogrodem,  musimy pamiętać o kilku zasadach przy doborze roślin do panujących na działce warunków siedliskowych i klimatycznych.


Czytaj więcej...

Style ogrodowe cz. 6. Ogród nowoczesny

Jeśli lubimy prostotę, elegancję i niebanalne rozwiązania architektoniczne, a do tego nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, zdecydujmy się na projekt ogrodu nowoczesnego. Możemy go urządzić zarówno na rozległym terenie jak i w przydomowym, miejskim ogródku. Ważne jest jedynie aby projekt ogrodu odpowiadał stylowi naszego domu. Ogród nowoczesny doskonale komponuje się z minimalistyczną architekturą modernistyczną i z atmosferą dużego miasta, nie będzie zaś pasował do wiejskiej rezydencji w stylu ?polskiego dworku?.


Czytaj więcej...

Pies w ogrodzie. Cz. 2

pies w ogrodzie, newgreen.pl

W pierwszej części artykułu podpowiedzieliśmy jak zaaranżować przestrzeń ogrodu, aby uniknąć konfliktu między naszym psem, a roślinami w ogrodzie. W tej części przedstawimy Wam kilka wskazówek dotyczących doboru i sadzenia roślin tak, aby jak najmniej ucierpiały one od naszego pupila.


Czytaj więcej...

Pies w ogrodzie. Cz. 1

Pies w ogrodzie, newgreen.pl

Kiedy wybudujemy już swój wymarzony dom, otoczony wypielęgnowanym ogrodem, wielu z nas decyduje się na kupno lub adopcję psa. Uważamy, iż w ten sposób zyskujemy jednocześnie wiernego przyjaciela i czujnego stróża. Tymczasem biorąc psa, musimy liczyć się z tym, iż może się okazać, że sami wprowadziliśmy do naszego ogrodu ?. psotnika.


Czytaj więcej...

Starsze artykuły