NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Rośliny ogrodowe

Byliny na jesienne rabaty

byliny na jesienne rabaty, newgreen.pl

?Mimozami jesień się zaczyna?? te ?mimozy? z wiersza to w rzeczywistości nawłocie i faktycznie ich intensywnie żółte kwiatostany zwiastują początek jesieni. Pomimo, iż jest to okres melancholii i tęsknoty za mijającymi letnimi dniami i ciepłymi wieczorami, to także czas gdy rośliny wybuchają feerią bajkowych kolorów. Jakby tym bogactwem ogród chciał nas pożegnać na najbliższe miesiące. Drzewa i krzewy ozdabiają barwne owoce, a ich liście przybierają niezwykłe kolory. Ten barwny spektakl uzupełniają jesienne byliny. Przedstawiamy portrety bylin, które rozweselą nam nadchodzące, coraz krótsze, jesienne dni. 


Czytaj więcej...

Bonsai. Żywe dzieło sztuki w Twoim ogrodzie.

Kompozycja kilku drzewek bonsai z jałowcaSztuka i kultura japońska od wielu już lat przeżywa prawdziwy boom. Wiele produktów, bardzo charakterystycznych i typowych dla Japonii zrobiło zawrotną karierę na całym świecie, jednym z nich jest japońska estetyka, która doskonale prezentuje się choćby w ogrodach japońskich. Sztandarowym elementem japońskiej sztuki ogrodowej jest drzewko bonsai.


Czytaj więcej...

Zimowe rarytasy, czyli rzadkie rośliny ozdobne kwitnące zimą

kwiatek04Niektórzy właściciele ogrodów chętnie wzbogacają swoje kolekcje o gatunki rzadkie, kolekcjonerskie, nie zrażając się faktem, iż uprawa tych roślin wymaga starannej pielęgnacji i nie zawsze takie próby kończą się powodzeniem. Jeśli jednak próba powiedzie się, satysfakcja z posiadania we własnym ogrodzie okazu, jakim nie pogardziłby niejeden ogród botaniczny, jest ogromna i taka roślina staje się prawdziwą dumą ogrodnika.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji właśnie dla tych kolekcjonerów dendrologicznych rarytasów. Dodatkową ciekawostką opisanych gatunków jest ich nietypowa pora kwitnienia – zima.


Czytaj więcej...

Drzewa i krzewy ozdobne kwitnące zimą

mrgreenplants.wordpress.comJuż długie tygodnie przez okno oglądamy na przemian zalegające białe zaspy śnieżne lub szarą pluchę. Ciągnąca się długa zima sprawiła, że z coraz większą niecierpliwością wyglądamy wiosny i pierwszych kwiatów. Tymczasem odpowiedni dobór gatunków roślin może sprawić, iż na pierwsze kwiaty w ogrodzie nie będziemy musieli czekać do wiosny – mogą się one pojawić znacznie wcześniej, niekiedy nawet już w styczniu.


Czytaj więcej...

Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 3

Rośliny o dekoracyjnych owocach

W poprzednich częściach cyklu artykułów prezentujących rośliny o dekoracyjnych owocach przedstawiliśmy gatunki drzew, krzewów oraz pnączy, które jesienią i zimą zdobią ogród owocami w kolorze czerwonym (część 1), pomarańczowym, żółtym i różowym (część 2). W tej części prezentujemy przegląd gatunków rodzących owoce w kolorze białym, niebieskim i czarnym, a także te, których ozdobę stanowią owoce suche.


Czytaj więcej...

Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 2

 

www.ca.all.bizW poprzednim artykule przedstawiliśmy gatunki drzew, krzewów oraz pnączy, które jesienią i zimą zdobią ogród owocami w kolorze czerwonym. W tej części przedstawimy gatunki rodzące owoce o barwie pomarańczowej, żółtej oraz różowej.

 

 


Czytaj więcej...

Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 1

rośliny o dekoracyjnych owocach, newgreen.pl

Wiele roślin ozdobnych poza atrakcyjnymi kwiatami, czy barwnym ulistnieniem oferuje nam również dekoracyjne owoce. Szczególnie cenne są te gatunki, których owoce utrzymują się do późnej jesieni i zimą. Stanowią one nie tylko wspaniałe urozmaicenie zimowego krajobrazu, ale także cenny pokarm dla ptaków i innych drobnych zwierząt, pomagając im przetrwać ten najtrudniejszy okres w roku.


Czytaj więcej...

Rośliny o dekoracyjnej korze pni lub pędów

Rośliny o barwnej korze, newgreen.pl

W okresie wegetacyjnym przeważnie nie zwracamy uwagi na kolor kory roślin. Na ogół ważniejsze są dla nas kształt i barwa liści, kwiaty lub dekoracyjne owoce. Cecha ta staje się pierwszorzędna dopiero w okresie zimowym, kiedy rośliny zrzucą liście. Kiedy ziemię pokryje biała poducha śniegu, a krajobraz wokół staje się biało-szary zaskakuje nas, często jaskrawe, zabarwienie kory niektórych drzew i krzewów. Projektując ogród warto więc zadbać o to, aby także w zimowe miesiące był on kolorowy i nie monotonny.


Czytaj więcej...

Rośliny do ogrodu skalnego

Goździk pierzasty, newgreen.pl

Ogrody skalne – zwane też ogrodami alpejskimi lub alpinariami – to fragment krajobrazu górskiego przeniesiony do naszego ogrodu. W naturze panują tu trudne warunki dla rozwoju roślin ? w szczelinach skalnych znajduje się niewiele gleby, podłoże jest ubogie i szybko przesychające, a ponadto rośliny wystawione są na silne działanie słońca.


Czytaj więcej...