NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

O ogrodach trochę więcej

Antoni Gaudi ? sztuka baśniowej ekologii

bajkowe ławki w Parku GüellJest bez wątpienia najsłynniejszym architektem na świecie, a jego dzieła podziwiane są od Japonii, poprzez Niemcy, aż do Ameryki Łacińskiej. Nazwisko Gaudiego jest pierwszym, które przychodzi na myśl, gdy zostaniemy przypadkowo zapytani o mistrzów architektury. Czy o tej popularności decyduje nieco disneyowska estetyka jego projektów, ich oryginalność, radosna wielobarwność? Projektowane przez niego budynki można podziwiać lub wyśmiewać, nie można jednak przejść obok nich obojętnie


Czytaj więcej...

Zalipiańskie malowanki

Zalipie - malowana wioska, newgreen.plZalipie jest wsią doskonale znaną etnografom, dziennikarzom i regionalistom. Pisano o niej liczne artykuły, pokazywano ją w telewizji, a zalipiańskie artystki stanowiły w czasach PRL-u swego rodzaju wizytówkę regionalnej sztuki ludowej. Zalipie zasłynęło z żywej do dziś tradycji malowania domów, zabudowań gospodarczych oraz wszelkich powierzchni użytkowych, na których można wykonać barwny kwiatowy ornament.


Czytaj więcej...

Za-mieszkanie 2012, miasto ogrodów – miasto ogrodzeń

Do 10 lutego 2013 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie mieliśmy okazję oglądać  wystawę Za-mieszkanie 2012, zorganizowaną w stulecie wystawy pt. Wystawa architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem, na której to – już 100 lat temu! – przedstawiono nowatorską propozycję planowania miasta,  podkreślającą znaczenie otoczenia w jakim żyje człowiek i zakładającą, że jego jakość  jest równie ważna jak komfort samego mieszkania.


Czytaj więcej...

Żubry online, czyli wspaniała lekcja przyrody

żubry online, newgreen.pl

W grudniu 2012 r. Lasy Państwowe podarowały miłośnikom przyrody niezwykły prezent ? na jednej ze śródleśnych polan Puszczy Białowieskiej (w jej północnej części) zainstalowano kamerę, umożliwiającą internautom podglądanie na żywo największych ssaków, żyjących w Polsce ? żubrów. Daje to niezwykłą okazję do obserwowania króla puszczy żyjącego na wolności, w jego warunkach naturalnych.


Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków zimą

dokarmianie ptaków zimą, newgreen.pl

Gdy zimą pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba, a temperatura nie spada wiele poniżej zera ptaki poradzą sobie same. Będą żywiły się nasionami i owocami, opadłymi z drzew i krzewów, a także owadami i ich larwami, ukrytymi z liściach. Sytuacja zmieni się, gdy nadejdą silne mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śniegu ? wówczas ptaki często nie są w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Wtedy niezbędna staje się nasza pomoc.


Czytaj więcej...

Friedensreich Hundertwasser – ?król o pięciu skórach?

Hundertwasserhaus, newgreen.pl

Zasadził na świecie ponad sześćdziesiąt tysięcy drzew, nawoływał do jedzenia pokrzyw i ratowania wielorybów, nienawidził symetrii i linii prostych a swoje manifesty wygłaszał nago. Uważał, że człowiek jest gościem natury. Dziwak i oryginał, nazywany ?królem o pięciu skórach?. Bywał niezrozumiany i wyśmiewany, oskarżany o posługiwanie się estetyką kiczu, ale to co robił miało sens, ponieważ chciał piękno i dobro uczynić naczelną zasadą każdej dziedziny życia człowieka. Naiwnie i wielkodusznie wierzył w to, iż wszyscy możemy być jak królowie we własnych, barwnych i dobrych, stworzonych na podobieństwo bajki, światach.


Czytaj więcej...

Jaki wybrać karmnik dla ptaków – budowa karmnika

dokarmianie ptaków zimą, newgreen.pl

Widok ptasich stadek, uwijających się w zimowe dni przy karmniku sprawi przyjemność nie tylko dzieciom. Co prawda część ornitologów uważa, iż dokarmianie ptaków zimą nie jest konieczne, że ptaki same powinny sobie poradzić nawet w najsroższe zimy, natomiast dokarmiając je pomagamy głównie osobnikom słabym i chorym, których śmierć w naturalnych warunkach nie miałaby wpływu na całą populację.


Czytaj więcej...

Ogród ? raj nieutracony

ogród, nwegreen.pl

Wszystko zaczęło się w ogrodzie. Rosły w nim najpiękniejsze kwiaty, rozmaite drzewa, wspaniałe krzewy. Był to ogród obfity w czystą wodę i wszelkie owoce. Tam właśnie jedna kobieta namówiła pewnego mężczyznę do zjedzenia jabłka i stała się tym samym praprzyczyną wszelkich naszych ziemskich zgryzot. Podobno miała na imię Ewa, a jabłko, które podsunął jej nie kto inny jak sam szatan, pochodziło z drzewa wiadomości dobrego i złego.


Czytaj więcej...

Mowa o roślinach

mowa kwiatów, newgreen.pl

Mówimy o tym, co dla nas ważne. Używamy sformułowań, które wskazują na znaczenie rzeczy i zjawisk. To, co istotne w kulturowym obrazie świata znajduje odzwierciedlenie w języku, a częstotliwość wykorzystywania określonej symboliki pozwala stwierdzić, jak istotne miejsce zajmuje w naszym życiu to, do czego ta symbolika się odwołuje. Przyjrzyjmy się naszemu językowi, a zobaczmy jak często, w jak wielu kontekstach pojawiają się w nim rośliny.


Czytaj więcej...

Rośliny w magii i lecznictwie

Rośliny w magii i lecznictwie, newgreen.pl

Rośliny od niepamiętnych czasów towarzyszą człowiekowi i są obecne w wielu sferach jego życia. Stanowią nieodłączny element kultury, funkcjonują w sferze religii, magii, wierzeń i obrzędów. Nie ma święta, w którym symbolika drzew i kwiatów byłaby nieobecna. Motywy roślinne przenikają również sztukę i architekturę, pojawiają się w malarstwie, rzeźbie, planowaniu przestrzennym miast i osiedli. Lecznicze właściwości roślin od wieków wykorzystywane były w medycynie i ludowych praktykach zielarskich. Stosowane w magii miały leczyć ciało i duszę bądź też przeciwnie: rzucać uroki i czynić zło.


Czytaj więcej...

Starsze artykuły