NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Kupujemy rośliny do ogrodu

kupujemy rośliny, newgreen.pl

W tym artykule podpowiadamy gdzie kupować rośliny do ogrodu, jaki typ materiału szkółkarskiego najlepiej wybrać, a także na co zwrócić uwagę, aby wybrać okazy zdrowe i dobrze ukształtowane.

 

 

 

Gdzie wybrać się po rośliny

W szkółce roślin ozdobnych przeważnie znajdziemy bogatą ofertę i fachową poradę. Fot. www.kingsdene.com_.jpg

Kiedy już wiemy, przynajmniej z grubsza, jakie rośliny chcemy kupić, pora wybrać się na zakupy.  Odpowiedzmy więc sobie na pytanie gdzie najlepiej kupić rośliny do ogrodu. Możliwości mamy wiele, obecnie rośliny możemy kupić niemal na każdym kroku ? w pobliskim sklepie ogrodniczym czy na bazarku, w dużym centrum budowlanym, a niekiedy nawet w markecie spożywczym.  Jednak w takich miejscach oferta jest znacznie ograniczona, ponadto rośliny są często niewłaściwie przechowywane, co niekorzystnie wpływa na ich stan zdrowotny. Warto więc odwiedzić szkółki roślin w naszej okolicy. Tutaj znajdziemy największy wybór rozmaitych gatunków i odmian drzew, krzewów jak i bylin. Obsługa szkółki przeważnie udzieli nam fachowych porad, dotyczących oferowanych roślin, natomiast przy większych zamówieniach możemy liczyć na rabaty. Mamy też pewność, iż w takich miejscach rośliny są właściwie pielęgnowane ? odpowiednio nawadniane i nawożone i właściwie przechowywane zimą. Ostatnio pojawia się coraz więcej sklepów internetowych, prowadzących wysyłkową sprzedaż roślin. Możemy w ten sposób zdobyć rzadkie okazy, niedostępne w szkółkach w naszej okolicy. Często też rośliny kupowane w sieci są tańsze. Niestety, przy takim zakupie nie mamy możliwości obejrzenia kupowanych okazów, dlatego też wybierajmy sklepy o dobrej renomie. Sprawdźmy w internecie opinie osób, które skorzystały z ich usług. Przyjrzyjmy się też warunkom realizacji zamówienia, zwracając szczególną uwagę na czas dostawy – im krócej będzie trwał transport, tym większa gwarancja, że roślina dotrze do nas w dobrym stanie. Pamiętajmy, aby zaraz po otrzymaniu przesyłki rozpakować roślinę i sprawdzić wilgotność podłoża, gdyż po takiej podróży roślina przeważnie wymaga nawodnienia.

kupujemy rośliny, newgreen.pl

Starajmy sie zawsze kupować rośliny opisane. Fot. www.apartmenttherapy.com

Niezależnie od miejsca, w którym kupujemy rośliny zwróćmy uwagę na to, aby rośliny były opisane, zwłaszcza gdy kupujemy wiele różnych gatunków jednocześnie. Dzięki temu unikniemy pomyłek przy sadzeniu. Kupując rośliny do dużych jednogatunkowych grup, a szczególnie na żywopłoty, kupujmy wszystkie rośliny z jednego źródła i z jednej partii, aby mieć pewność, że wszystkie rośliny będą identyczne – w takich nasadzeniach jakiekolwiek różnice między roślinami będą się bardzo rzucały w oczy.

 

W pojemnikach czy kopane z gruntu

Rośliny ogrodowe sprzedawane są w różnej formie. Mamy do wyboru: rośliny pojemnikowe (czyli takie, które uprawiane były w pojemnikach od początku procesu produkcji), balotowane (początkowo rosnące w gruncie, a przed sprzedażą wykopane wraz z bryłą ziemi wokół korzeni, którą następnie zabezpiecza się tkaniną) lub kopane wprost z gruntu, z odkrytym systemem korzeniowym (bez bryły ziemi wokół nich).

rośliny w pojemnikach, newgreen.pl

Rośliny kupowane w pojemnikach są najdroższe, jednak możemy je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Fot. www.hummert.com

Najdroższą formą są rośliny uprawiane w pojemnikach, jednak, w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych, są one dostępne w sprzedaży przez cały okres wegetacyjny ? możemy je sadzić od wczesnej wiosny, aż do zamarznięcia ziemi. Rośliny z pojemników bardzo łatwo się przyjmują, ponieważ mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, który nie ucierpiał na skutek wykopywania rośliny z ziemi. Kolejną ich zaletą jest fakt, iż nie musimy ich sadzić natychmiast po zakupie, mogą one stać w doniczkach nawet przez kilka miesięcy, o ile będziemy je systematycznie nawadniać.

Rośliny kopane z gruntu możemy kupić tylko w okresie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną, zanim nie zaczną rozwijać się pąki (zwykle końcówka marca i początek kwietnia) i późną jesienią, po zrzuceniu liści, jednak zanim nastąpią przymrozki (druga połowa października do listopada). Po wykopaniu roślin z gruntu należy zabezpieczyć ich korzenie, na przykład wilgotnym materiałem, aby nie wyschły podczas transportu. Musimy też posadzić je niemal natychmiast po zakupie, jeśli nie jest to możliwe, należy je zadołować, czyli ułożyć w dołku i zasypać korzenie wilgotną ziemią. Te rośliny są natomiast znacznie tańsze od uprawianych w pojemnikach.

Rośliny balotowane, newgreen.pl

Rośliny balotowane. Fot. nesbittsnursery.com

Rośliny balotowane pojawiają się w sprzedaży zwykle w drugiej połowie kwietnia, bądź od września do połowy października. W tej formie sprzedawane są przeważnie rośliny iglaste i zimozielone.  Ich cena jest niższa od ceny roślin pojemnikowych, jednak wadą tego typu materiału jest ryzyko uszkodzenia roślin w czasie wykopywania, bądź też późniejsze przesuszenie bryły korzeniowej, co może doprowadzić do śmierci rośliny.

 

 

 

Po czym poznać, że kupujemy zdrową roślinę

Aby mieć pewność, że kupione przez nas rośliny będą się zdrowo rozwijały i nie przeniosą do naszego ogrodu chorób, czy szkodników, warto je przed kupnem dokładnie obejrzeć. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

Właściwie ukorzeniona roślina pojemnikowa, newgreen.pl

Właściwie ukorzeniona roślina pojemnikowa. Fot. Agata Zambrzycka

  • Oceńmy ogólny wygląd rośliny, jej pokrój, rozkrzewienie, stan gałązek. Wybierajmy drzewa o ładnym, regularnym pokroju, koronie gęstej i regularnej. Podobnie krzewy ? nie wybierajmy tych najwyższych, ale  najlepiej rozgałęzione. Gałązki nie powinny być połamane lub uszkodzone, np. ze zdartą korą, czy powyginane. Na roślinach nie powinno być gałęzi uschniętych, lub pozbawionych liści czy igieł. Rośliny iglaste, kupowane jesienią powinny mieć zdrewniałe pędy tegoroczne.
  • Liście bądź igły powinny być jędrne, intensywnie zielone i błyszczące, bez żadnych przebarwień (chyba że właściwością danego gatunku bądź odmiany są barwne plamy lub nalot na liściach), nie powinny być też nienaturalnie zwinięte, skręcone, postrzępione czy dziurawe. Ponadto roślina nie powinna mieć oznak więdnięcia, zatem liście nie mogą być ?oklapnięte?.
korzenie pierścieniowe, newgreen.pl

Nieprawidłowo ukształtowane korzenie (tzw. korzenie pierścieniowe) – z czasem mogą zaciskać się wokół pnia, dusząc roślinę. Fot. notesfromatreedweller.blogspot.com

  • Musimy sprawdzić także stan korzeni. Jeśli kupujemy roślinę w pojemniku, wyjmijmy ją z doniczki – roślina powinna łatwo wychodzić z pojemnika, bryła korzeniowa nie może się rozpadać , nie powinna też być przesuszona. System korzeniowy powinien być dobrze rozrośnięty (z dużą ilością młodych, białych, korzeni) i wypełniać doniczkę, jednak nie zbyt szczelnie ? grubsze korzenie nie powinny przerastać przez otwory w dnie pojemnika, nie powinny też owijać sie wokół pnia (tzw. korzenie pierścieniowe). Wielkość pojemnika powinna być proporcjonalna do wielkości całej rośliny. Korzenie roślin kopanych z gruntu powinny być dobrze rozwinięte, nie mogą być połamane ani uszkodzone (na przykład z obdarta korą, czy naroślami). Bryła korzeniowa roślin balotowanych nie powinna się rozpadać i nie powinna być przesuszona.
choroby i szkodniki roślin, newgreen.pl

Między innymi takie objawy wskazują na obecność chorób lub szkodników na roślinie

  • Sprawdzamy, czy na roślinie nie ma objawów chorób, bądź żerowania szkodników. W tym celu oglądamy dokładnie liście (także od spodu) i młode pędy rośliny. Naszą czujność powinny wzbudzić: przebarwienia lub nalot (niecharakterystyczne dla danej odmiany), oprzędy, barwne brodawki, wszelkie narośla, wypukłe tarczki, a także drobne owady na liściach lub pędach. Sprawdźmy również korzenie rośliny. W bryle ziemi wokół korzeni mogą znajdować się jaja szkodników, jednak nie należy ich mylić z ziarenkami nawozów wolnodziałających, którymi wiele szkółek zasila rośliny.
  • Kupując pnącza, zwróćmy szczególną uwagę na podstawę pędu, gdyż często ulega ona uszkodzeniu.
  • W przypadku roślin kupowanych w pojemniku gleba nie powinna być przerośnięta gęstą warstwą trawy, czy chwastów. Właściwa jest obecność mchów, ewentualnie z niewielkim udziałem drobnych chwastów. Przed sadzeniem jednak należy je usunąć, aby przypadkowo nie przenieść do ogrodu niepożądanych roślin.

 

Ile kosztują rośliny ogrodowe

rośliny ozdobne, newgreen.pl

Fot. uniquegardenplants.com

Ceny roślin są bardzo zróżnicowane, wahają się od kilku złotych do nawet kilku tysięcy za sztukę. Cena rośliny uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze decyduje o niej wiek kupowanej rośliny. Możemy kupić roślinę tego samego gatunku, na przykład drzewa, zarówno w postaci kilkucentymetrowej sadzonki, jak i kilkumetrowego okazu. W tym drugim przypadku będziemy musieli zapłacić za nią kilkakrotnie więcej. Zatem jeśli zakładając ogród zależy nam na szybkim efekcie, będziemy musieli wydać więcej na rośliny. Po drugie, można zaobserwować duże zróżnicowanie w cenach poszczególnych gatunków roślin ? generalnie gatunki powszechnie u nas sadzone, a więc i masowo produkowane, są znacznie tańsze niż gatunki rzadkie, kolekcjonerskie. Przeważnie też gatunki szybko rosnące są tańsze od tych o wzroście powolnym. Bardzo wysokie ceny mogą osiągać rośliny formowane, które wymagały wielu pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych przez kilka lat. Ceny zależą także od formy, w jakiej rośliny są sprzedawane ? te uprawiane i sprzedawane w pojemnikach są droższe niż kopane z gruntu i sprzedawane z odkrytym systemem korzeniowym. Zazwyczaj też rośliny produkowane w kraju są tańsze od importowanych z zagranicy, a ponadto rośliny rodzimej produkcji są z reguły lepiej przystosowane do panujących u nas warunków klimatycznych.

 

Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu
Rośliny o dekoracyjnej korze pni lub pędów
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 2
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 3
Drzewa i krzewy ozdobne kwitnące zimą
Zimowe rarytasy, czyli rzadkie rośliny ozdobne kwitnące zimą
Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie
Jesienne sadzenie roślin cebulowych
Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu
Rośliny o dekoracyjnej korze pni lub pędów
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 1
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 2
Rośliny o owocach dekoracyjnych jesienią i zimą. Cz. 3
Drzewa i krzewy ozdobne kwitnące zimą
Zimowe rarytasy, czyli rzadkie rośliny ozdobne kwitnące zimą
Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie