Jeśli lubimy prostotę, elegancję i niebanalne rozwiązania architektoniczne, a do tego nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, zdecydujmy się na projekt ogrodu nowoczesnego. Możemy go urządzić zarówno na rozległym terenie jak i w przydomowym, miejskim ogródku. Ważne jest jedynie aby projekt ogrodu odpowiadał stylowi naszego domu. Ogród nowoczesny doskonale komponuje się z minimalistyczną architekturą modernistyczną i z atmosferą dużego miasta, nie będzie zaś pasował do wiejskiej rezydencji w stylu ?polskiego dworku?.
Aranżacja ogrodu nowoczesnego pozwala na swobodny dobór materiałów – możemy wykorzystać zarówno materiały, spotykane dotychczas w ogrodach, jak kamień, żwir czy drewno (przy czym we współczesnych ogrodach chętnie stosuje się drewno egzotyczne), jak i te do tej pory w ogrodach raczej niespotykane, jak surowy beton, szkło, gabiony, stal i plastik. Rosnąca popularność ogrodów ekologicznych spowodowała coraz powszechniejsze stosowanie materiałów pochodzących z recyclingu. Moda na ekologiczne ogrody sprawia, iż coraz chętniej stosuje się też lampy ogrodowe, zasilane energią słoneczną, coraz częściej też architekci myślą również o mieszkańcach ogrodu ? pojawiają się karmniki dla ptaków o oryginalnych kształtach, budki lęgowe, a także domki kryjówki dla owadów – a wszystko to w nowoczesnej stylistyce. Materiały połączmy w kontrastowe zestawienia, warto puścić też wodze fantazji w doborze barw, by zaskakiwały i inspirowały.
W ogrodach nowoczesnych spotykamy przeważnie kolorystykę jasną, monochromatyczną. Projektanci jednak chętnie przełamują tę “monotonię” kontrastowym akcentem, jak na przykład ścianki, murki, czy meble ogrodowe o jaskrawej kolorystyce. W ogrodach nowoczesnych często pojawiają się barwy niespotykane dotychczas w ogrodach, jak na przykład intensywny błękit, róż, fiolet, pomarańcz czy seledyn. Barwy roślin będą wówczas stanowiły tło i uzupełnienie dominujących akcentów kolorystycznych.
Warto pamiętać, że mimo wszystko ogród taki wymaga minimalizmu kompozycyjnego. Przeważać powinny linie proste i formy geometryczne, a także duże, gładkie płaszczyzny ? takie jak rozległy, zadbany trawnik, czy niezmącone lustro wody. Ważne jest zachowanie właściwych proporcji między poszczególnymi elementami. A przede wszystkim pamiętajmy, iż ogród nowoczesny poza tym, że ma być piękny, musi być także funkcjonalny. Istotną rolę odgrywa też oświetlenie w ogrodzie nowoczesnym, które pomaga wyeksponować elementy kompozycyjne. Dzięki wykorzystaniu barwnych świateł i zaskakujących rozwiązań oświetleniowych, często po zmroku odsłania się przed nami zupełni nowy ogród. Bardzo istotną rolę w nowoczesnych ogrodach odgrywa woda, przeważnie ujęta w regularne, geometryczne ramy. Jej nieskazitelna, niezmącona płaszczyzna stanowi lustro dla kompozycji roślinnej, czy rzeźby ogrodowej. Całości dopełniają proste, pozbawione zdobień meble ogrodowe, zaś jeśli dysponujemy większym terenem – wydzielone miejsca aktywnego odpoczynku, jak na przykład basen lub kort tenisowy.
Styl nowoczesny to zupełnie nowy sposób traktowania roślin, które na równi z elementami nieożywionymi stanowią tu tworzywo architektoniczne. W ich doborze ważny jest pokrój, wysokość i barwa. Przeważają rośliny zimozielone o stonowanej kolorystyce, jak bukszpan, żywotniki, mahonie, lawenda. Architekci chętnie stosują też trawy ozdobne, różaneczniki, a także (coraz popularniejszy) bambus. Jako element urozmaicający i kontrastowy doskonałe będą rośliny o nietypowych kształtach i kolorach (jak choćby popularna juka ogrodowa), ważne jednak, aby nie dominowały one nad całością ogrodowej kompozycji, lecz pozostawały oryginalnym akcentem. W ostatnich latach obserwujemy nowy trend, w którym ? w przeciwieństwie do idealnie przystrzyżonych roślin, których udział jest ograniczony do minimum ? spotykamy bujne wielogatunkowe grupy roślin, sprawiające wrażenie dzikich i przypadkowych. Efekt ten potęguje dobór gatunków, do tej pory spotykanych raczej na łąkach czy w lasach, jak ma np. bylice, dziewanny, trybule, ostrożenie, krwawniki, czy dzika marchew, a także dzikie trawy. Przy czym tło dla takich ?rabat? przeważnie stanowi minimalistyczna architektura i nowoczesne surowe materiały, jak beton, czy stal.
Styl nowoczesny jest doskonałym rozwiązaniem na aranżację niewielkiej przestrzeni w miejskiej, nowoczesnej zabudowie. Nowoczesny ogród miejski powinien stanowić integralną część budynku i stanowić przedłużenie jego architektury. Oglądany jest przede wszystkim z wnętrza domu i traktowany jako kolejne pomieszczenie, dlatego warto stosować w nim materiały wykorzystane do budowy domu i kolorystycznie nawiązujące do tych, które dominują w pokojach. Jako nawierzchnię w takim ogrodzie często stosuje się drewno, daje ono efekt ciepła i sprawia, że przestrzeń ogrodu przypomina kolejny pokój domu. Bardzo ważne jest też oświetlenie ogrodu, zaprojektowane tak, aby (podobnie jak z pokoi domu) można było korzystać z niego również po zmroku.
Mała przestrzeń zmusza do stosowania tricków optycznych. Efekt powiększenia przestrzeni uzyskamy sadząc roślinność piętrowo, ustawiając lustra lub dzieląc ogród poprzecznymi liniami. Warto połączyć funkcje poszczególnych elementów, wykorzystując na przykład murek oporowy jako miejsce do siedzenia lub łącząc ławeczkę ogrodową z donicami na rośliny.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń, rośliny dobierajmy rozważnie. Jeśli chcemy mieć w naszym ogrodzie drzewa, zdecydujmy się na formy miniaturowe lub kolumnowe. Ograniczmy ich liczbę na korzyść oryginalności i atrakcyjności. Doskonale sprawdzą się też pnącza - nie zajmują one wiele miejsca, a dzięki nim zyskamy zielone powierzchnie wertykalne. W niewielkim, miejskim ogrodzie powinna dominować roślinność architektoniczna, jak: sumaki, juki, hosty, bergenie, irysy, a także wspomniane już trawy ozdobne i bambusy. Aby ogród nie tracił atrakcyjności w zimowe miesiące, szkielet kompozycji tworzą zazwyczaj rośliny zimozielone.
Mały ogródek miejski warto zaplanować tak, aby móc cieszyć się nim przez cały rok. W letnie popołudnia wykorzystamy go jako azyl chroniący przed wielkomiejskim zgiełkiem, zaś zimą będzie tworzył piękny obraz za oknem.