NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Jak założyć rabatę żwirową

rabata żwirowaRabata żwirowa często stanowi fragment ogrodowej kompozycji, na przykład większego alpinarium, brzegu strumienia ogrodowego, czy zbiornika wodnego. Jednak może ona funkcjonować także jako odrębna część ogrodu ? tak zwany ogród żwirowy. Płaszczyzną żwirową możemy również urozmaicić część rozległego trawnika, bądź też zastąpić tradycyjne rabaty bylinowe. Żwir chętnie stosowany jest w wielu stylach ogrodowych – między innymi japońskim (często w postaci rozległych, misternie grabionych płaszczyzn), śródziemnomorskim (w postaci nasłonecznionych placyków, bądź ścieżek poprzerastanych roślinami),  jest także chętnie wykorzystywany w ogrodach nowoczesnych.

Rabaty żwirowe nadają ogrodom oryginalności i elegancji. Stanowią atrakcyjne tło dla roślin, eksponując ich urodę, a jednocześnie ułatwiając ich pielęgnację (warstwa żwiru ogranicza parowanie podłoża i hamuje rozwój chwastów). Kolejną zaletą tego typu założenia jest fakt, iż nie wymaga ono dużych nakładów pracy, aby wyglądało atrakcyjnie ? pielęgnacja rabat żwirowych ogranicza się do okresowego grabienia i wyrównania powierzchni żwiru i ewentualnego uzupełniania go, a także usuwania sporadycznie pojawiających się chwastów i oczywiście podlewania roślin.

 

Zakładanie rabaty żwirowej krok po kroku

budowa rabaty żwirowej - KROK 1

rys. Agata Zambrzycka

Krok 1.  Zaznaczamy obrys planowanej rabaty żwirowej (na przykład za pomocą gumowego węża), a następnie zdejmujemy w tym miejscu darń i warstwę ziemi na głębokość około 5 centymetrów. Glebę spulchniamy, usuwamy z niej wszelkiego rodzaju chwasty, a także większe kamienie i inne zanieczyszczenia. Brzegi wykopu możemy zabezpieczyć obrzeżem (na przykład plastikowym), aby żwir nie mieszał się z  sąsiadującą glebą. Następnie ziemię wyrównujemy i podlewamy, aby osiadła, jednak nie ubijamy jej zbyt mocno. W przypadku gdy gleba w ogrodzie jest ciężka i ma tendencje do zatrzymywania wody musimy wykonać drenaż pod rabatą, aby nie stagnowała na niej woda. Na niewielkiej rabacie wystarczy w najniższym miejscu wykopać dołek głębokości około 30 cm i podobnej szerokości, wypełnić go tłuczniem, fragmentami cegły bądź kamieniami o średnicy około cm, a na to wysypać 5-centymetrową warstwę grubego żwiru.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na automatyczny system nawadniający w ogrodzie, na tym etapie musimy ułożyć linie kroplujące. Umieszczamy je w tych miejscach, w których będą rosły rośliny, a następnie przysypujemy cienką warstwa gleby, aby zapobiec kondensacji pary wodnej pod folią.

 

budowa rabaty żwirowej - KROK 2

rys. Agata Zambrzycka

Krok 2.  W przygotowanym wykopie układamy włókninę, lub folię ściółkującą, wykonaną ze specjalnego materiału przepuszczalnego dla wody i powietrza, natomiast znacznie ograniczającego rozwój chwastów. Nie należy stosować do tego celu zwykłej folii, gdyż uniemożliwi ona wymianę gazową między glebą a powietrzem, przez co korzenie roślin i mikroorganizmy glebowe będą zamierać, ponadto woda opadowa nie będzie przesiąkała do gleby, zalegając na powierzchni rabaty.

W miejscach, gdzie mają rosnąć rośliny nacinamy folię na krzyż, tworząc nacięcia nieco większe niż średnica doniczek. Jeśli ułożyliśmy pod matą linie kroplujące, musimy  uważać, aby ich nie uszkodzić!

 

budowa rabaty żwirowej - KROK 3

rys. Agata Zambrzycka

Krok 3. Następnie w miejscach nacięcia odchylamy rogi foli i wykopujemy dołki nieco większe niż doniczki, w których kupiliśmy rośliny. W dołki sypiemy żyzną ziemię ogrodową o odczynie odpowiadającym wymaganiom sadzonej rośliny, bądź też mieszamy wykopaną ziemię z nawozem organicznym (na przykład kompostem) w proporcji 1:1. W tak przygotowaną ziemię sadzimy rośliny i podlewamy je, po czym prostujemy rogi folii nad korzeniami posadzonych roślin.

 

 

budowa rabaty żwirowej - KROK 4

rys. Agata Zambrzycka

Krok 4. Po posadzeniu roślin na folię sypiemy 3 – 5-centymetrową warstwę żwiru. Obecnie w sklepach ogrodniczych, a także lokalnych żwirowniach znajdziemy duży wybór żwiru w rozmaitych kolorach, możemy też zastosować drobne otoczaki, kolorowy grys, czy drobny łupek. Najczęściej jednak stosuje się żwir jasny – z pewnością dlatego, iż pasuje on do każdego stylu ogrodowego. Dla lepszego efektu wizualnego taką rabatę możemy urozmaicić większymi kamieniami.

 

W pierwszych miesiącach po założeniu szczególnej uwagi wymagać będą miejsca posadzenia roślin, gdyż tam właśnie mogą wyrastać chwasty ? aby nie ograniczały one rozwoju rośliny należy je regularnie usuwać. Kiedy nasze rośliny rozrosną się, chwasty nie powinny już stanowić problemu.

 

Żwir w ogrodzie może być używany tak samo, jak inne materiały ściółkujące, na przykład zamiast tradycyjnie stosowanej przekompostowanej kory. A zatem bez trudu możemy przekształcić istniejącą już rabatę na rabatę żwirową ? wystarczy rozsypać żwir tak, jak każdy inny materiał ściółkowy, na dokładnie wypieloną glebę  pomiędzy rosnącymi roślinami (minimum 3-centymetrową warstwę). Żwir pełni te same funkcje, co kora – to znaczy ogranicza parowanie gleby, utrudnia rozwój chwastów, izoluje korzenie roślin chroniąc je zimą przed mrozem, zaś latem przed przegrzaniem. Jednak – podobnie jak w przypadku kory – jeżeli nie zastosujemy włókniny pod warstwą ściółkującą, chwasty będą w pewnym stopniu przez nią przerastały,  będziemy więc musieli je regularnie usuwać.

 

Rośliny na żwirowe rabaty

rośliny do ogrodu żwirowego, newgreen.pl

Fot. forum.garten-pur.de

Dobór roślin na rabatę żwirową uzależniony jest przede wszystkim od ekspozycji rabaty, oraz stylu w jakim jest ona utrzymana. I tak na przykład w założeniach w stylu japońskim warto posadzić miniaturowe sosny (najlepiej prowadzonych w formie bonsai), klony palmowe, azalie i różaneczniki;  na słonecznej rabacie żwirowej w stylu śródziemnomorskim nie powinno zabraknąć lawendy, szałwii, hortensji czy kolumnowych jałowców, zaś w ogrodzie nowoczesnym jasny żwir będzie stanowił wspaniałe tło dla strzyżonych form bukszpanowych, czy zwiewnych traw. Niezależnie od stylu ogrodu, pamiętajmy, że na żwirowych rabatach szczególnie atrakcyjnie prezentują się rośliny architektoniczne o oryginalnym kształcie, dekoracyjnych liściach, czy wyrazistej barwie, które żwirowe otoczenie dodatkowo wyeksponuje. Z pośród drzew i krzewów warto wybrać te o atrakcyjnym pokroju, jak na przykład sumaki, świdośliwy, czy też wspomniane wcześniej klony palmowe. Na tle jasnego żwiru świetnie będą wyglądały także rośliny iglaste i zimozielone ? bukszpany, sosny, cisy, jałowce. Wielkość roślin należy dostosować do wielkości rabaty – z tego też względu często będziemy zmuszeni do wyboru odmian karłowych. Ciekawie wyglądać będą również rośliny o barwnych liściach (jak na przykład berberysy, tawułki) bądź pędach (derenie, klony). Z bylin, na żwirowe rabaty godne polecenia są juki, hosty, bergenie, rozchodniki, irysy, wilczomlecze, kocimiętka, perowskia, a także trawy ozdobne, w tym bambusy.

 

Jeden komentarz Jak założyć rabatę żwirową

  1. Beata Kasprowicz napisał:

    Swietny pomysl.Wlasnie zalozylam nowy trawnik i jest nie co nudno na nim.Taka rabatka go ozywi i cos sie bedzie dzialo.

Rośliny do ogrodu skalnego
Jak założyć skalniak
Pielęgnacja skalniaka
Jesienne sadzenie roślin cebulowych
Jak zbudować suchy murek oporowy
Rośliny do ogrodu skalnego
Jak założyć skalniak
Pielęgnacja skalniaka
Jesienne sadzenie roślin cebulowych
Jak zbudować suchy murek oporowy