NewGreen - architekt krajobrazu

Czas na ogród

projektowanie ogrodów | architektura krajobrazu

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterCheck Our FeedVisit Us On LinkedinVisit Us On Pinterest

Projekt ogrodu przydomowego

projekt ogrodu przydomowego, newgreen.plOgród o powierzchni 1100 m2 zaprojektowano w stylu nowoczesnym, dominują w nim proste linie nawierzchni ogrodowych i geometryczne rabaty roślinne, dzięki czemu teren wyraźnie podzielony jest na wnętrza ogrodowe o zróżnicowanych funkcjach. Projekt ogrodu stworzono dla młodego małżeństwa z dwójką dzieci.

W części frontowej ogrodu, poza wjazdem i niewielkim przedogródkiem, przewidziano dodatkowe miejsce parkingowe (tzw. zielony parking). Z tyłu domu zaprojektowano duży trawnik o regularnym kształcie, przylegający do istniejącego placu zabaw dla dzieci. Istniejący taras rozbudowano, otoczono go wyniesionymi donicami oraz zbiornikiem wodnym o regularnym kształcie, obok niego powstał niższy taras, na którym ustawiono komplet mebli wypoczynkowych. Dodatkowo zaprojektowano obniżony taras na trawniku (wgłębnik), pełniący funkcję letniej jadalni, a za nim – placyk z miejscem na ognisko. Z tyłu domu zaprojektowano ogródek warzywny. Projekt ogrodu obejmował również projekt ogrodzenia, wraz z wiatą śmietnikową oraz przylegającym do ogrodzenia pomieszczeniem gospodarczym i drewutnią.

Kompozycję roślinną po części zdeterminowały istniejące już drzewa i krzewy. Trzon kompozycji roślinnej stanowią rośliny iglaste i zimozielone, co zapewni dekoracyjność założenia przez cały rok. Aby  jednak kompozycja nie była monotonna, wprowadzono kilka akcentów kolorystycznych i pokrojowych, jak krzewy kwitnące o różnych porach roku (m.in. wrzosy i wrzośce, tawuły, magnolia, budleja, lawenda, azalie i różaneczniki), juki karolińskie, klon palmowy o czerwonych liściach, czerwonolistne pęcherznice, czy żółtolistny jaśminowiec, a także kwitnące byliny i trawy ozdobne (które zdobić będą ogród także w okresie zimowym). Część zaprojektowanych rabat ma charakter rabat żwirowych – z jednej strony podkreślają one nowoczesny charakter ogrodu, z drugiej zaś ograniczają konieczne zabiegi pielęgnacyjne.

  

 

Projekt ogrodu przy domu jednorodzinnym
Projekt balkonu w dwóch wariantach
Projekt domku ogrodowego w dwóch wariantach
Pies w ogrodzie. Cz. 1
Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu
Style ogrodowe cz. 7. Ogród naturalistyczny
Ogród łatwy w utrzymaniu
Wizualizacja ogrodu nowoczesnego
Dwie koncepcje małego ogrodu miejskiego
Projekt stolika ogrodowego z zadaszeniem
Style ogrodowe cz. 3. Ogród śródziemnomorski
Style ogrodowe cz. 8. Ogród japoński
Jak wybrać miejsce na kuchnię ogrodową
Ogród łatwy w utrzymaniu
Wizualizacja ogrodu nowoczesnego
Projekt ogrodu w stylu nowoczesnym